çankaya escort
Soma Olay Gazetesi

Atıksu Arıtma Tesisi’nin Çevre İzin Belgesi Alındı

Atıksu Arıtma Tesisi’nin Çevre İzin Belgesi Alındı
Bu haber 02 Ocak 2019 - 10:11 'de eklendi ve 288 kez görüntülendi.

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün Avrupa Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle Soma’daki evsel nitelikli atıksu kirliliğine son vermek amacıyla inşa ettiği Soma Atıksu Arıtma Tesisi’ni başarıyla işleterek Çevre İzin Belgesini almaya hak kazandı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, atıksu alanında yaptığı yatırımlarla çevre ve insan sağlığını güvence altına almaya devam ediyor. Bu amaçla Soma ilçesindeki evsel nitelikli atıksuların bertarafı için MASKİ Genel Müdürlüğü’nün Avrupa Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle 36 milyon TL’lik yatırım yapılarak hizmete kazandırılan atıksu arıtma tesisi de başarılı bir şekilde işletiliyor. 2018 yılı içerisinde faaliyete alınan tesisin, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği uyarınca edinilmesi gereken Çevre İzin Belgesi için de başvuru süreci sonuçlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince tesisin giriş ve çıkış suyundan alınan numunelerin analizinde gerekli standartların sağlamasıyla, 5 yıl boyunca geçerli olan Çevre İzin Belgesi temin edildi.

“BUGÜNE SAHİP ÇIKARKEN, GELECEĞİMİZE DA GÜZEL BİR MİRAS BIRAKIYORUZ”

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Şehnaz Başaran, “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak atıksu alanındaki yatırımlarımızı hep geleceğe yönelik olarak hayata geçiriyoruz. Hem evlatlarımıza temiz bir gelecek miras bırakabilmek, hem de bugün yaşadığımız doğaya sahip çıkabilmek adına, evsel atıksu kaynaklı çevre kirliliğini en aza indirmek için çaba gösteriyoruz. Bu konuda bize öncülük eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün de en büyük vurgusu, bir gün Gediz’de balık tutulabilecek aşamaya gelmektir. Bu yolda attığımız her adım da bu amacı gerçekleştirebilmenin önemli kilometre taşlarını oluşturuyor. O günlere hep birlikte ulaşabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Soma Bölgesel Isıtma Sistemleri Avrupa Çapında Film Oldu

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 236 abone ile alınıp 10 binin üzerinde aboneye ulaştırılan Soma Bölgesel Isıtma Sistemleri, Avrupa Birliği destekli CityFied projesi kapsamında kısa film haline getirildi.

Avrupa kentlerini ve kentsel ekosistemlerini,  geleceğin akıllı kentlerine dönüştürecek sistemik, entegre ve yaygınlaştırılabilir bir ‘strateji’ hedefiyle hayata geçen AB projesi CityFied, Soma Bölgesel Isıtma Sistemleri ile ilgili kısa film çekti. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte yaygınlaştırılan ve 236 aboneden 10 binin üzerinde aboneye ulaşan sistem, Avrupa’da örnek gösterilmeye başladı. Proje kapsamında çekilen kısa filmde, Avrupa’da birçok ailenin ekolojik sisteme zararı olmasına rağmen odun ve kömürle ısındığı, buna karşın Soma’daki bölgesel ısıtma sistemlerinin örnek bir proje olduğu öne çıkarıldı.

HEDEF SOMA’NIN TAMAMINI ISITMAK

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün öncülüğünde Soma’da bölgesel ısıtma sistemlerine büyük yatırım yaptıklarını ve an itibariyle ilçenin üçte birinin bu sistemle ısıtıldığını belirten Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “Bu önemli projede 10 bin 178 aboneye ulaştığımızı belirtmek istiyorum. Avrupa’da da ses getiren bu önemli projeyle Soma’mızın kendi öz kaynaklarıyla ısınması noktasında 217 milyon lira gibi bir yatırım yaptık. Hedefimiz, Soma’nın tamamını bölgesel ısıtma sistemleriyle ısıtmak. Bu hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Büyükşehir Personeli Son Yolculuğuna Uğurlandı

Geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma Koordinasyon Hizmet Binasında güvenlik görevlisi olarak çalışan Alptekin Öncü, Soma’da son yolculuğuna uğurlandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma Koordinasyon Hizmet Binası’nda güvenlik görevlisi olarak çalışan Altpekin Öncü, 29 Aralık Cumartesi akşamı geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Kaza yerinde hayatını kaybeden Öncü için, Soma’da Emir Hacı Hıdırbey Cami’nde ikindi namazına müteakip cenaze töreni düzenlendi. Törene, Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Duman, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Metin Memiş, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Harun Yıldız, Soma Muhtarlık Hizmetleri Sorumlusu Can Doğan Cansever, Kırkağaç Muhtarlık Hizmetleri Müdürvekili İzzet Coşkun, merhum Alptekin Öncü’nün babası Zafer Öncü, kardeşi Adem Öncü, merhum Alptekin Öncü’nün akrabaları, dostları, sevenleri ve arkadaşları katıldı. İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrasında Altpekin Öncü’nün cenazesi, Soma Mezarlığı’na defnedildi. Gerçekleşen defin sonrasında baba Zafer Öncü, taziyeleri kabul etti.

Soma Sağlık Üssü Oldu

Soma Devlet Hastanesi’nin bir yıllık faaliyetlerini açıklayan Başhekim Uzm. Dr. Ali Osman Çağlayan, yapılan yatırımlar ve oluşturulan programlarla Soma’yı bölgenin sağlık üssü konumuna getirdiklerini ifade etti.

Akhisar ve Saruhanlı’da yaptığı başarılı çalışmalarının ardından yaklaşık 15 ay önce Soma Devlet Hastanesi Başkekimliği görevine getirilen Uzm. Dr. Ali Osman Çağlayan, başarılarının bir yenisine de Soma’da imza attı. Çağlayan yönetiminde Soma Devlet Hastanesi bir adım atlayarak bölgenin sağlık üssü konumuna geldi.  Başhekim Çağlayan 2018 yılının değerlendirmesini yaptığı açıklamasında Manisa ilinde tüm kamu ve kuruluşları içinde tek olan HELİPORT (Acil Ambulans Helikopter İniş Alanı ) gerekli tüm izinlerini alarak hizmete açtıklarını belirtti.

Soma Devlet Hastanesi’nde 30 yılını geride bırakan ve gayretli hizmetlerinden dolayı teşekkür belgesi almaya hak kazanan personelle seslenen Çağlayan; “Çok kıymetli mesai arkadaşlarım, 2018 yılının son gününde 2018 yılı içerisinde gayretli çalışmalar yapan bölüm ve birimler ile devlet hizmetinde 30 yılını geçmiş olan arkadaşlarımıza teşekkür belgelerinin takdimi amacıyla sizlerle birlikte olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum. 2017 yılının son 4 ayında haftanın 2-3 günü vekil baştabip olarak başlayan birlikte çalışma tecrübemiz, 23 Ocak 2018 tarihinde baştabibiniz olarak sözleşme imzalamamla birlikte kalıcı hale gelmiş oldu. Soma Devlet Hastanesi’nde görev yaptığım 15 ay içerisinde birlikte çalıştığım eski ve yeni yönetim ekibime, servis,bölüm ve birim sorumlusu arkadaşlarıma ve tabii ki Soma Devlet Hastanesi’nin tüm çalışanlarına birlikte yaptığımız tüm güzel çalışma ve projeler için teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.

2019 yılında da Allah sağlık verir ve nasip ederse birlikte çalışmaya ve yeni projeleri birlikte başarmaya devam edeceğiz. Her zaman çalışanın merkezde olduğu bir yönetim şekli benimseyen bir ekiple çalıştığınızı bilmenizi istiyor, her türlü sorununuzda, zor ve güzel anlarınızda yanınızda olmaya devam edeceğimizi hatırlatmak istiyorum. Devlet Hastanesi ailesinin yeni yılını kutluyor, mutluluk ve huzur dolu bir 2019 yılı olmasını diliyorum.

2018 yılında yaptığımız çalışmalara gelince;  17 yatak kapasiteli modern bir Palyatif Bakım Servisi açtık ve verdiğimiz kaliteli hizmetler nedeniyle çok sayıda takdir gördük. Türkiye genelinde yürütülen ”Anne Dostu Hastane Programı” kapsamında, 16-17 Ekim 2017 tarihlerinde yapılan Anne Dostu Hastane Değerlendirmesinden Soma Devlet Hastanesi en yüksek puanı alarak bebek dostu hastane unvanının yanına “Anne Dostu Hastane” unvanını da ekledi. Hastanemizde 8 yıl aradan sonra katarakt ameliyatlarının yapılmasını sağladık. Reusable Laparoskopik cerrahi alet setleri ile kapalı ameliyatlarımızın kalitesini artırdık ve 1-2 ay içerisinde yeni laparoskopi cihazımızı kullanıma vermiş olacağız. Beyin cerrahisi uzmanı atanması ile birlikte Soma’da ve Soma Devlet Hastanesinde  ilk kez boyun fıtığı ameliyatı yapılmaya başlamıştır. 4 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesini hizmete açtık. Hastane çalışanları ile birlikte oluşturduğumuz Sosyal Komitemiz ile her türlü sosyal faaliyet programlarını ve projelerini hep birlikte oluşturmaya başladık. Hastanemizin poliklinik girişinde yaptığımız çalışma ile hasta kayıt birimini oluşturduk ve sıramatik alarak,hastaların sıralarını koltuklarında oturarak konforlu bir şekilde  beklemelerini sağladık. 225 olan aktif yatak kapasitemizi yeni hizmete açtığımız (Psikiyatri, 2.Ortopedi Servisi , Palyatif Bakım Servisi ve Nöroloji-Kardiyoloji-İntaniye Servisi , 1. seviye erişkin ve Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri ) servisler ile birlikte 272 yatak kapasitesine ulaştık.

Hastanemize Soma ile özdeşleşmiş olan ve eski hastanemizde acil servis girişinde küçük bir yazı olarak bulunan ‘’Bir Avuç Kömür İçin Bir Ömür Verenlere’’ yazısını ışıklı ve görsel bir yapı olarak Maden-İş Sendikasının sponsorluğunda hastanemize gelen tüm halkımızın göreceği bir alana montajının yapılmasını sağladık.

Çocuk servislerimizden bir tanesini Süt Çocuğu Servini olarak düzenledik. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ülke savunmamız için büyük önem arz eden Afrin’de yapılanan PKK-PYD terör unsurlarına yönelik gerçekleştirdiği Afrin Operasyonuna destek olmak amacı ile Soma’da görev yapan tüm hekimler ve sağlık çalışanlarının katıldığı bir organizasyon ile Soma Beş-yol madenci Heykeli önünde İstiklal Marşımızı okuduk ve basın açıklaması yaparak asker ve polisimize destek olmaya çalıştık. Hastanemizin Yoğun Bakım Ünitesinde tedavisi devam ederken beyin ölümü gerçekleşen bir hastamızın yakınlarının da onay vermesi ile organlarının bağışlanmasını sağladık ve hastamızın organları hastanemizde yapılan operasyonla alınarak yaşama tutunmak için organ bekleyen 3 cana umut olmasını sağladık. Organ bağışının gerçekleşmesi Soma ilçemiz ve hastanemiz için ilk kez gerçekleşen bir olay oldu. Konferans salonumuzu sahne,perde,dekorasyon ve esikliğini hissettiğimiz fuaye alanını da tamamlayarak modern ve kullanışlı hale getirilmesini sağladık.

Dijital hastane çalışmalarına verdiğimiz önem nedeniyle Manisa’da bu HIMMS Stage 6 Dijital Hastane Sertifikası almaya hak kazanan 4 hastaneden biri olmayı başardık. Vatanı için canını feda eden ve terörle mücadelede şahadet şerbetini içmiş Soma’lı 16 şehidimizin isimlerini hastanemizin odalarına vererek şehitlerimizin isimlerini ölümsüzleştirdik. Doğumhane bekleme alanına yaptığımız çalışma ile hem şık bir alan oluşturduk hem de bunun yanında çocuklarımız için güvenli bir alan  olmasını sağladık. 9  Yataklı 2. Seviye Erişkin Yoğun Bakım ünitemize ilave olarak; 8 Yataklı Birinci Seviye Erişkin Yoğum Bakımı açarak  erişkin yoğun bakım kapasitemizi 17 yatağa çıkarttık. Gelenekselleşen Kaymakamlık voleybol ve futbol turnuvalarında hastane takımlarımız çifte final oynayarak her iki spor branşında da Soma  ikincisi olmuş ve ikincilik kupalarını hastanemize getirerek sosyal alanda da hastanemizi ön plana çıkarmayı başardılar. Hastanemizde Sosyal Market açarak ekonomik durumu iyi olmayan hasta ve hasta yakınlarımıza kıyafet,hasta alt bezi,çocuk bezi gibi ihtiyaçlarını karşılamaya başladık ve devletimizin hasta ve hasta yakınlarının yanında olduğunu hissetmelerini sağlamaya çalıştık.

Hastanemiz arazisi içinde atıl ve dağınık bir şekilde bırakılmış olan şantiye atıklarını , ELİ’den aldığımız teknik destekle temizledik ve araziyi düz ve bakımlı hale getirdik.Hastanemiz 2019 planları arasında bulunan 100 çocuk kapasiteli kreş ve 200 kişi kapasiteli mescit  yapımı için fizibilite çalışmalarını tamamladık. KETEM (Kanser erken teşhis ve tarama merkezi) polikliniğimizi hizmete açtık. Hastanemiz çalışanları ve hekimlerimiz ile birlikte 14 mart tıp bayramı münasebetiyle organizasyon düzenleyerek personelimiz ile yemekte buluştuk.Gecede emektar hekimlerimize plaket takdim ederek hizmetleri için teşekkür ettik. Manisa ilinde tüm kamu ve kuruluşları içinde tek olan HELİPORT (Acil Ambulans Helikopter İniş Alanı ) gerekli tüm izinlerini alarak hizmete açtık. 12 Mayıs hemşireler günü sebebiyle gece düzenledik ve yoğun katılımın olduğu gecede meslekte 30 yılı aşmış emektar hemşirelerimize plaket takdim ettik.

Dünya kalp günü münasebetiyle hastanemiz sosyal komitesi ve Fatma Aliye mesleki ve teknik lise öğretmen ve öğrencilerimiz ile birlikte hastanemizde tüm çevreyi kapsayan temizlik etkinliği gerçekleştirerek uçurtmalar uçurarak farkındalık oluşturduk. Hastanemizde yapımını gerçekleştirdiğimiz helikopter pisti için kullanılan 28 araçlık otopark alanı yerine atıl vaziyette bulunan alanda yaklaşık 100 araçlık yeni bir otopark yapımını Soma Belediyesi tarafından yapılmasını sağladık.Belediye başkanımıza ve  Soma Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.

Çocuk servisimizde hasta çocuklarımız yada kardeşleri için kütüphane ve etkinlik alanı oluşturarak hizmete açtık.

Yıl boyunca özel günlerde hastane olarak sayısız etkinlik ,yürüyüş ve farkındalık çalışmaları gerçekleştirdik.

Hastanemiz personeline ramazan ayında iftar programı ve yemeği organize ettik,yaklaşık 650 çalışanımızın iftar yemeğine katılması ile çok mutlu olduk. Dini bayramlar için hastanemizde yoğun katılımlı bayramlaşma programları gerçekleştirdik.

Tüm servislerimizde görsel düzenlemeler yaparak bölümler için özel giydirmeler ile dizayn edip servislerimizi görsel anlamda üst seviyelere çıkardık. Hastanemizde Soma’lılara ve hastalarımıza yönelik ilklerden olan menopoz bilgilendirme,gebe bilgilendirme,diyabet eğitimi gibi sağlık okuryazarlığını kazandırma ve bilgilendirme amaçlı eğitim hizmetlerini başlattık ve mezunlarımızı sertifikasyon ile belgelendirdik. Soma’da ilk kez yılın hemşiresi ödülünü hastanemiz hemşiresi Seher Andıç bizzat Ankara’da sağlık bakanımızdan alarak hastanemize getirdi ve yine aynı şekilde doğum salonu ebelerimizden Semra Kır Manisa’da yılın ebesi ödülünü sayın valimizden alarak bizleri gururlandırdılar.

Somamıza 34 yılı aşkın bir süre hizmet vermiş olan emektar Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Uzm.Dr. İlhan Bostan’ı kaybetmemiz bizleri üzdü. Ancak isminin kadın Hastalıkları ve Doğum Servisine verilmesini sağlayarak ölümsüzleştirdik. Hekimlerimiz için eksiklik arz eden dinlenme ve okuma odasını düzenleyerek kullanıma açtık. Çocuk polikliniklerimizin olduğu bekleme alanına, hasta çocuklarımız ve kardeşlerinin muayene sırasını beklerken biraz olsun tebessüm etmeleri  için kaydırak,tahterevalli,basket potası gibi oyuncaklar içeren  çocuk oyun alanı yapılmasını Maden İş Sendikasının desteğiyle gerçekleştirdik. Hastanemiz mescidini minber,duvar kaplamaları,lambriler,kitaplıklar,rahleler ve boyama ve tadilat çalışmaları yaparak hastanemize ve ibadethanemize yakışır bir şekilde düzenledik. Diyabetik ayak ve yara bakımı alanında dünyaca ünlü hocamız Prof. Dr. Bülent Eğtuğrul’u hastanemizin konferans salonunda Soma Özel Medigün Hastanesi, Soma ilçe sağlık müdürlüğü, aile hekimleri, hastane hekimlerimiz ve sağlık personelimizin  yoğun katılımı ile ağırladık. Panelin sonunda konuşmacılarımıza ve panelistlerimize plaket takdim ederek teşekkür ettik. Hastanemizin logosunu kendine yakışır şekilde güncelleyerek yeniledik. Hastanemizde eksikliği hissedilen banka ATM’leri için ihale gerçekleştirerek atm kurulumunu sağladık. 2018 yılının son gününde devlet hizmetinde 30 yılı aşkın süre hizmet vermiş olan hekim ve çalışanlarımıza ve yıl içersindeki başarılı ve özverili çalışmaları nedeniyle hastanemizin tüm birimlerine teşekkür belgelerini takdim ederek yeni yıllarını tebrik ederek yılı kapatmış olduk” dedi.

MASKİ’den Hamidiye Mahallesi’ne Yeni İçme Suyu Sondajı

MASKİ Genel Müdürlüğü, Kırkağaç ilçesine bağlı Hamidiye Mahallesi’nin mevcut içme suyu sondajında yaşanan su azalması nedeni ile mahalleye yeni sondaj kuyusu açtı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde vatandaşların daha sağlıklı ve yeterli içme suyu tüketmelerini sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda İçme Suyu Dairesi Başkanlığı, Kırkağaç ilçesine bağlı Hamidiye Mahallesi’nin mevcut içme suyu sondaj kuyusunda yaşanan su azalması nedeni ile başlattığı yeni sondajın delgi çalışmasını tamamladı. 250 metre derinlikte tamamlanan delgi çalışmasının ardından sondajdan teknik personel tarafından numune alım işlemi gerçekleştirildi.

İÇME SULARININ TAM ANALİZLERİ YAPILIYOR

Alınan su numunelerinin teslim edildiği İzmir Halk Sağlığı akredite Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen su analizlerinde, suyun hem mikrobiyolojik hem de kimyasal tam analizleri yapılıyor. Bu analizlerde; renk, koku ve bulanıklık gibi özelliklerin yanı sıra suda, doğadaki çeşitli elementlerin varlığı ve seviyeleri de araştırılarak ölçülüyor.  Ölçümler sonucunda değerlerin İnsani tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’te belirlenen aralıklarda çıkmasıyla, yeni sondajlar kullanıma açılıyor.            

Kuran-ı Kerim’i güzel okumak için yarıştılar

İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri arasında gerçekleştirilen Genç Sada Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın finali Soma Şehit Astsubay Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu’nda yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından her sene İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri arasında gerçekleştirilen Genç Sada Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın finali Soma Şehit Astsubay Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu koordinatörlüğünde,  Manisa geneli 25 İmam Hatip Ortaokulu’nun katılımı  ile yapıldı.

Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretiminden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel yönetiminde gerçekleştirilen yarışmada Akhisar Ayvaz Dede İHO birinciliği elde ederken, Soma Şehit Astsubay Ömer Halisdemir İmam Hatip ortaokulu  öğrencisi Ahmet Affan Yıldız ikinci, Şehzadeler  Merkez İHO ise üçüncüşüğü elde etti.

Soma Şehit Astsubay Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu’nda  yapılan Genç Sada Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasına Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel,  Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Soma Müftü Vekili Mustafa Fahri Yavaş ve kurum amirleri katildi.

Program sonunda tüm misafirlere Soma Çelebi Mehmet İmam Hatip lisesi Müdürlüğü tarafından yemek ikram edildi.

Ak Parti’den MHP’ye Seçim Ziyareti

Soma Ak Parti İlçe Teşkilatı, Soma MHP İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Ziyarete Ak Parti Soma  İlçe Başkanı Mehmet Ali Aksoy ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.Soma MHP İlçe Başkanı Adem Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen Aksoy, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler öncesi fikir alışverişlerinde bulundular.

HEDEFİMİZ ŞAMPİYONLUK

Somaspor teknik Direktörü Mustafa Bahadır Antalya kampına hareketten önce Soma Olay Gazetesine konuştu. Hedeflerinin şampiyonluk olduğunu belirten tecrübeli hoca; “Bizim şampiyonluk gibi bir hedefimiz var. Rakiplerimizin de hedefi Somaspor’u yenmek. Biz, her hafta sahaya çıkarken buna göre çıkıyoruz. Yenilmeyerek hedefimize ulaşmaya çalışıyoruz. Önceliğimiz bu” dedi.

HEDEFİMİZ ŞAMPİYONLUK

Soma Olay Gazetesi’ne verdiği özel röportajda önemli açıklamalarda bulunan Teknik Direktör Mustafa Bahadır;

Sezon öncesi kadroyu oluştururken dedik ki; Somaspor şampiyonluğa oynar. Bizim şampiyonluk gibi bir hedefimiz var. Rakiplerimizin de hedefi Somaspor’u yenmek. Biz, her hafta sahaya çıkarken buna göre çıkıyoruz. Yenilmeyerek hedefimize ulaşmaya çalışıyoruz. Önceliğimiz bu.

ORTADA BAŞARI VARSA HEPİMİZİN

Sahada 18-20  adamla şampiyonluk gelmiyor. Somaspor olarak tesis anlamında da çok önemli şeylere imza atıyoruz. Başta Soma Belediyesi olmak üzere tüm yönetim kadrosu işin içinde ve elini taşın altına koyan isimler. Bugün ortada bir başarı varsa, malzemecisinden tutun yönetim kurulu başkanına, futbolcusundan  taraftarına kadar hepimizin başarısı. Ortada başarı varsa bu hepimizin. Sıkıntılarımız var mı? Elbette vardır ancak biz bunu kendi içimizde çözeriz.

HİÇ BİR OYUNCUM PARAYI DÜŞÜNMÜYOR

Takım içinde müthiş bir birlik ve beraberlik havası var. Takıma ağabeylik yapan oyuncularımız var. Bugün takımda alacağı parayı düşünmeden sahaya çıkan ve koyduğumuz hedeflere ulaşmak için formasını ıslatan oyunculara sahibiz. Bu yönde bir sıkıntı yok.  Tabi ki para önemli. Burada da maddi anlamda iş yönetime düşer. En ufak şeyler oyuncunun kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olur. Somaspor yönetimi de maddi anlamda oyuncularını mağdur etmeden görevini layıkıyla yerine getiriyor.

TESİSLEŞME BAŞARI GETİRİR

Kulüplerde tesisleşme başarı getirir. Somaspor yerel yönetimlerin ve Ankara’nın gayretleriyle mükemmel bir tesis kazandı. Başarı için zemin hazırlandı. Biz de profesyonel olma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz bu sene işimizi doğru yapacağız. Sezon başı ortaya koyduğumuz hedefleri yakalamak için var gücümüzle çalışacağız.

TARAFTAR KÜFÜR ETMESİN

Somaspor’un güzel bir taraftar gurubu var. İçerde ve dışarıda oynadığımız her maçta onları türbinlerde görüyoruz. Bir gerçek de var ki; takım iyi gittiği zamanlar taraftar statlara gelir. Takım kötü gittiğinde de bu taraftar takıma her türlü desteği vermesi gerekir. Bazı zamanlar duyuyoruz, taraftar kendi oyuncusuna küfür ediyor. Bu çok yanlış. Ben, benim takımımın taraftarının rakip oyunculara küfrü etmesini kabul etmem. Sen sadece kendi takımına destek ver, oyunculara 12. Adam olarak moral ver. Bunun tersini yaparsan takımın gardını düşürürsün. Sonra başarı neden gelmiyor diye de söylenirsin. Biz taraftarlar olarak bunu yapmayalım. Her karşılaşmada takıma moral verecek tezahüratlarda bulunalım. Göreceksiniz başarı kendiliğinden gelecektir.

BİZE SAHİP ÇIKIN

Sezon başından beri oyuncularım ve yönetim şampiyonluk parolası ile yola çıktı. Ligin ilk yarısını lider olarak tamamladık. İnşallah sezon sonu ipi göğüsleyen biz olacağız. Burada herkese görev düşüyor. Sokaktaki Mehmet’ten, Soma’da ekmek yiyen, Soma’dan kazanan büyük şirketlere kadar her kesimin bize sahip çıkması gerekir. İster sponsor olarak sahip çıkın isterse de tirübinlere gelerek takıma 90 dakika boyunca destek vererek sahip çıkın. Bu zorlu yolda Somaspor’u yalnız bırakmayın. Önümüze her hafta çıkacak engelleri birlikte aşalım. Biz bunları aşabildiğimiz sürece varız.

DEVRA ARASI KAMPI ANTALYA’DA

Bölgesel Amatör Ligi ilk yarı sona erdi. Somaspor puan cetvelinde hedeflediği noktada ilk yarıyı tamamladı. İkinci yarı hazırlıklarını yarın Antalya’ya giderek başlayacağız. Burada 3-4 hazırlık maçı oynayacağız. Hangi takımlarla oynayacağımıza Antalya Belek’e  gidince takımın durumuna göre karar vereceğiz. Olası bir sakatlıklara maruz kalmadan devre arası kampını tamamlayıp, ayın 12’sinde Soma’ya döneceğiz.

TAKIMA 3-4 OYUNCU TAKVİYE YEPECAĞIZ

Takım olarak oturmuş bir kadromuz var. Bu kadroya birkaç transfer daha yaparak güçlendirmeyi amaçlıyoruz. İlk olarak  Ereğli Belediyespor’dan kaleci Can Avcı’yı aldık. Ardından da  Çengelköyspor forması giyen orta saha oyuncusu Ufuk Hançer’i renklerimize bağladık. Ama en önemli transferimiz  sakatlığın  tamamen geçen Mirlan Murzaev oldu. Kendisinden ligin ikinci yarısında daha fazla faydalanacağız. Bunun yanında eksikliğini hissettiğimiz mevkilere de birkaç oyuncu alarak transferi kapatacağız.

Iğnak, Erzincan Tso’yu Ziyaret Etti

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nüvit Iğnak, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette Erzincan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Şengül ve Oda Genel Sekreteri Vesile Şule Arslan bulundu. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan ziyaretin sonunda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şengül, nazik ziyareti için Meclis Başkanımız Nüvit Iğnak’a teşekkürlerini iletti.

MASKİ, 531 Adet Elektrik Panosunu Yeniledi

MASKİ Genel Müdürlüğü, 2017 ve 2018 yıllarında il genelindeki içme suyu tesislerinde bulunan 531 adet elektrik panosunun bakım onarım ve yenileme çalışmasını gerçekleştirdi.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde kullanım ömrünü tamamlayan ve sık sık arızalara neden olan elektrik panolarının bakım onarım ve yenileme çalışmalarına devam ediyor. Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı, 2017 ve 2018 yılları içerisinde vatandaşların kesintisiz içme suyu tüketmesini sağlamak için 531 adet elektrik panosunu yeniledi. Hayata geçirilen çalışma sayesinde vatandaşların arızalardan kaynaklı su kesintisi yaşaması en aza indirildi.

Vergi ve harçlar yeniden belirlendi

Bazı vergi ve harçlar, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2019 yılı için yüzde 23,73 olarak belirlediği yeniden değerleme oranında hesaplandı. Konuya ilişkin tebliğler, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında 1 Ocak Salı gününden itibaren yürürlüğe girmek üzere yayımlandı.

Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliğine göre, gelecek yıl, evlatlıklar dahil, füruğ ve eşten her birine isabet eden miras hisselerinde 250 bin 125 lira, ivazsız suretle meydana gelen intikallerde 5 bin 760 lira, para ve mal üzerine düzenlenen yarışma ve çekilişler ile Şans Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Payların Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerde 5 bin 760 lira olarak dikkate alınacak.

Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği’ne göre, her bir kağıttan alınacak damga vergisine ilişkin üst sınır 2 milyon 642 bin 810 lira oldu. Yıllık gelir vergisi beyannamelerindeki damga vergisi 72,70 lira, kurumlar vergisi beyannamesinde, 91,10 lira, katma değer vergisi beyannamesinde 48 lira olacak.

Harçlar Kanunu Genel Tebliği’ne göre, yeni yılda 6 aya kadar pasaportlar için harç tutarı 170 lira, 1 yıl süreli olanlar için 248,40 lira, 2 yıl süreli olanlar için 405,50 lira, 3 yıl süreliler için 575,90 ve 3 yıldan fazla süreli olanlar için 811,60 lira oldu. 2019’da A sınıfı sürücü belgesi harcı 203,40 lira olarak belirlenirken, bu tutar B sınıfı sürücü belgesi harçlarında 613,30 lira olarak uygulanacak.

Gelecek yıl mahkemeye başvurma harçları 20,40 liradan, icraya başvurma harçları 44,40 liradan başlayacak. İflasın açılması veya konkordato isteğiyle masaya katılma harcı 73,10 lira olacak. Ticari amaçlı olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları amacıyla yurt dışından getirdikleri telefonların kullanım izni için ödenmesi gereken harç tutarı 618,60 liraya çıktı.

Türkiye’nin muvazzaf ve fahri konsolosluklarının 2019 yılında yapacağı işlemlerde uygulayacağı harç miktarlarının hesaplanmasında esas alınacak dolar kuru 5,30 lira olarak belirlendi. Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Tebliğine göre, indirimli orana tabi işlemler nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV tutarının iade konusu yapılamayacak kısmıyla ilgili sınır, 2019 yılı için 14 bin 100 lira olarak belirlendi.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre de ilgili kanunda yer alan para cezaları yeniden belirlendi. Buna göre, sermaye şirketlerine yönelik usulsüzlük cezaları 98 lira ile 180 lira arasında değişecek. Fatura ve benzeri evrak verilmemesi ve alınmaması şeklindeki usulsüzlüklere ilişkin cezalar da 290 liradan başlayacak.

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ

Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliğine göre de konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 39 kuruş, diğer belediyelerde 29 kuruş olarak hesaplanacak. Konut, işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar için belirlenen tutarlar, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5 binden az olan belediyelerde yüzde 50 indirimli olarak uygulanacak.

MESKEN KİRA GELİRLERİ İÇİN İSTİSNA

Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne görede bazı maktu had ve tutarlar belirlendi. Buna göre, mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı, 5 bin 400 lira, işverenlerce iş yeri veya iş yerinin müştemilatı dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı 19 lira oldu. Engellilik indirimi tutarları, birinci derece engelliler için bin 200 lira, ikinci derece engelliler için 650 lira, üçüncü derece engelliler için 290 lira olarak tespit edildi.

Basit usule tabi olmanın genel şartlarından olan iş yeri kira bedeline ilişkin tutar, büyükşehir belediye sınırları içinde 9 bin lira, diğer yerlerde 6 bin lira olarak belirlendi. Gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife, 18 bin liraya kadar yüzde 15, 40 bin liranın 18 bin lirası için 2 bin 700 lira, fazlası için yüzde 20, 98 bin liranın 40 bin lirası için 7 bin 100 lira, fazlası için yüzde 27, 98 bin liradan fazlasının 98 bin lirası için 22 bin 760 lira, fazlası için yüzde 35 olarak belirlendi.

Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e göre de motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 247 bin 400 liranın altında olan binek otomobil, panelvan, pikap, arazi taşıtı, ATV, cip gibi taşıtların, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olan malul veya engelliler tarafından 5 yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisna tutuldu. Ancak, ilgili kanunda “Diğerleri” olarak ifade edilen taşıtlardan, ÖTV ve KDV dahil gümrük vergilerine ilişkin istisna uygulanmaması durumunda belirlenecek gümrüklenmiş değeri 247 bin 400 bin lirayı aşanlar ithalat istisnasından da hariç olacak.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

Öte yandan, motorlu taşıtlar vergisinde 2019 yılı tutarları yeniden değerleme oranı yerine yüzde 15,9 oranında artırıldı. Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğine göre 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 santimetreküpe kadar olan otomobillerin motorlu taşıtlar vergisi, 861 lira olacak. Aynı yaş grubundaki motor silindir hacmi 1301 santimetreküp ile 1600 santimetreküp arasındaki otomobillerin vergisi de bin 499 liraya liraya yükselecek. 4001 santimetreküpün üzerindekilerin vergisi ise 41 bin 4 liraya çıkacak. Yıllık vergi tutarı, 1-6 yaş arası minibüslerde bin 29 lira, aynı yaştaki 25 kişiye kadar otobüslerde 2 bin 597 lira, bin 500 kilograma kadar kamyonet, kamyon ve benzeri araçlarda 923 lira olacak. Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliğine göre de 2019 yılına ait emlak vergi değerleri, 2018 yılı vergi değerlerinin, bu yıla ait yeniden değerleme oranının yarısı (yüzde 11,865) kadar artırılarak hesaplanacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER