Soma Olay Gazetesi

ÇANAKKALE’DEN,15 TEMMUZ’A, AFRİN’E VE YARINLARA BİTMEYECEK MİLLETİN KAHRAMANLIK DESTANI

ÇANAKKALE’DEN,15 TEMMUZ’A, AFRİN’E VE YARINLARA BİTMEYECEK MİLLETİN KAHRAMANLIK DESTANI
Bu haber 15 Mart 2018 - 9:21 'de eklendi ve 380 kez görüntülendi.

ÇANAKKALE’DEN,15 TEMMUZ’A,AFRİN’E VE YARINLARA BİTMEYECEK MİLLETİN KAHRAMANLIK DESTANI

Çanakkale Harbi İşgalci Güçler’in İtilaf Devletlerinin bir bahaneyle milletimizi yok etmenin açığa çıkmış hâliydi. Çanakkale, bu güçlerin emperyalist çıkarların uğruna başlattığı savaşa karşı milletimizin var olma 1915 kayıtlarına baktığımızda sadece göz yaşlarımızla değil, gönül yaşlarımızla da hisleneceğimiz bir miras canlı biçimde önümüzde durur. Cevat Paşa hatıralarında derki : “Rumeli Mecidiye Bataryası düşman gemilerinden yapılan bombardıman neticesinde suskunluğa gömülmüştü. Durumu yerinde görmek için bataryaya geçtim. Bir top hariç diğerleri kullanılmaz hâle gelmişti ve personelin çoğu şehit olmuştu. Yaralı bir erin yanına yaklaşıp sordum: ‘Evladım yaralı mısın?’, ‘Hayır kumandanım.’ dedi. Dikkatli bakınca bu erin gözlerinin görmediğini fark ettim. ‘Evladım, gözlerin…’ dediğimde, o fedakar vatan evladı şöyle söyledi: ‘Dert etmeyin, gözlerimi, göreceklerimi gördükten sonra kaybettim.’” Bu vatan evladının gördüm dediği, İngiliz Zırhlısı Oueen Elizabeth’in sulara gömülmesiydi.
Çanakkale Zaferi’nin sırrı elbette hatıraların söylediklerinden daha da yücedir. İşte bunun en üst seviyede bir başka tanıklığı… Deniz zaferinin ardından Mustafa Kemal Paşa, 5 Nisan 1915 günü Conkbayırı cephesine varır. Görür ki cephanesi biten asker çekilmeye başlamıştır. O gün yaşananları Ruşen Eşref’e yıllar sonra şöyle anlatır: “Düşmandan kaçılmaz dedim.” “Cephanemiz kalmadı, dediler.” “Cephane yoksa, süngünüz var; süngü takın, dedim.” “Erler süngüleri takıp yatınca, düşman da yere yattı. Kazandığımız an, bu andır.”
Çanakkale’yi ezel bahçesinde solmaz bir çınar ağacı hâline getiren ruhu taşıyan vatan evlatları, kumandanlarından erlerine kadar, zafer yolunda fedakarlığın aziz tohumlarını bu topraklara ekmişlerdi. Artık Çanakkale, “zafer” kelimesiyle taçlanmıştı.
15 Temmuz’da 2016’da bu milletin işgalci güçlere yine aynı dersi vermesi birkaç saat içinde vatan ekseninde birleşmesi ve Türkiye’nin her köşesinde yüzbinlerin sokaklara akması başlamıştı. Millet tanklara, kurşunlara karşı yürüdü. Yaşlılar, gençler, kadınlar kurşunlara meydan okuyor, tarihi değiştiriyordu. Millet Çanakkale ruhu ile yeniden ayağa kalkmıştı.
Bizler böyle asil bir nesildik.
“Asım’ın nesli diyorduk ya nesilmiş gerçek işte tarih boyunca da kendisine pranga vurmaya çalışan güçlere karşı bugün de 2018’de sınırımızda Afrin’de tehlike oluşturacak güçlere karşı kahramanca müdahalesini gösterebilecek kudrette kahramanlara her daim sahip milletiz.
Afrin’de “Jetler vursun, gerekirse biz de şehit olalım’’ diyerek düşmanın yok olma pahasına gözünü kırpmadan dünden bugüne şehadet şerbetiyle yaşayan komutanlarımıza,bu milletin evlatlarına selam olsun..
Gazi Mustafa Kemal’e,Çanakkale’den Sakarya’ya,15 Temmuz’a,Güneydoğu’ya,El Bab’a,Afrin’e, vatan,bayrak,hilal uğruna gazilerimize şehitlik mertebesine ulaşan yiğitlere selam olsun.
Saygıyla Rahmetle Minnetle Anıyorum.
Selam Ve Dua İle…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER