Soma Olay Gazetesi

Geleneksel Türkiye 23. Fotoğraf Yarışması

Geleneksel Türkiye 23. Fotoğraf Yarışması
Bu haber 22 Kasım 2017 - 11:53 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası

‘ Geleneksel Türkiye’ temasıyla fotoğraf yarışmaları düzenleyerek; Türkiye’nin en zengin içerikli fotoğraf arşivini oluşturarak 380 sayfalık, temayla ilgili makalelerle zenginleştirilmiş kronolojik/tematik sunumla prestij albüm yayınlayarak; Bilim, tarih ve toplum/kültürel belleğimize çok önemli katkılar koyan  Aktif Felsefe  derneği Unesco işbirliğiyle ‘Türkiye’nin somut olmayan Kültürel Mirası’ temasıyla 23. Fotoğraf yarışmasını düzenliyor.

Teknoloji ve akıllı telefonlarda ki yenilikler; fotoğraf çekmeyi çok kolaylaştırarak, sosyal medyada anında erişme olanakları sundu. Ancak fotoğrafları; saklamak, sergilemek, korumak gittikçe zorlaşıyor. Dijital ortamlara emanet ettiğimiz fotoğrafların akıbetleri hakkında belirsizlik sürüyor.

Fotoğrafları kayıt altına alma ve yaşamalarını sağlama, izleyicilere/ müzelere ve küratörlere ulaşmanın en önemli yöntemi kalıcı ciddi ve özenli yayınlardır. Aktif Felsefe derneği yarışma albümlerini; kütüphanelere, üniversitelere ve ilgili kurum/kuruluşlara göndererek ve yarışma sergilerini defalarca tekrarlayarak didaktik bilgilenme, tanıtma, arşivleme olarak çok önemli/zor bir hizmet veriyor.

Yayımlanmayan, kullanılmayan fotoğraf; ‘ yok değerindedir ’.

Ülkemizin Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri’ nde ki alanları da kapsayacak, belgesel yaklaşımla çekilmiş fotoğraflarınız bilime katkı koyarken; nesiller boyu fotoğrafçılara da esin kaynağı olacaktır.

 

Yarışmaya katkı koymak;

…bir bakıma; Türkiye’nin en büyük/kapsamlı ve zengin koleksiyonuna girmektir.

… en büyük belgesel fotoğraf arşivlerinden birisinin oluşturulmasına/insanlığa kazandırılmasına katkı koymaktır.

… alanlarında yetkinliklerini kanıtlamış seçici kurulun değerlendireceği; ilginç, duru, farklı fotoğraflarla; Dünya’ya seslenmek/ iletişim kurmaktır.

Ve fotoğraflarınızı; Türkiye’nin en uzun süreli fotoğraf yarışmalarını düzenleyen; ‘daha iyi bir dünya’ ilkesiyle özenli, ciddi çalışmalar sürdüren ’Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’ ne, Ülkemiz, Dünyamız ve insanlık adına emanet etmektir.

Geleneğin sözle, dansla, sanatla, sporla, törenlerle, festivallerle, üretimle ve bilgiyle geleceğe aktarılmasını sağlayan yaşayan kültürel unsurlarımız hızla kaybolmaya yüz tuttukları için belgelenmesi gerektiğini düşündüğümüz ve kültür hafızamızda kalmasını arzu ettiğimiz değerlerimiz arasında. Bu nedenle Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışmasının bu yılki konusunu somut olmayan kültürel miras olarak belirledik.

Ülkemiz bu konuda da çok zengin! Örneğin, UNESCO somut olmayan kültürel miras listesine dâhil olan Meddahlık geleneği, Mevlevi Sema törenleri, Aşıklık geleneği, Karagöz, Nevruz kutlamaları, sıra geceleri gibi geleneksel sohbet toplantıları, Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, geleneksel tören

keşkeği, Mesir Macunu Festivali, Türk Kahvesi, ebru sanatı, ince ekmek yapımı ve paylaşımı geleneği ve geleneksel çini sanatı gibi ülkemizin kültürel çeşitliliğini ve Türk insanının yaratıcılığını yansıtan birçok değerimiz var.

Bu değerleri belgelemek ve geleceğe aktarılmasını sağlamak üzere fotoğraf çekmeyi seven herkesi bu yarışmaya davet ediyoruz!

Yarışmaya basılı gönderim yoluyla katılmanın yanı sıra, online katılım da mümkündür. Son katılım tarihi, 08 Aralık 2017’dir.

Katılım koşulları ve yarışma takvimi ile ilgili ayrıntılı bilgilere gelenekselturkiye.org web adresinden ulaşabilişiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Captcha loading...
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER