Soma Olay Gazetesi

İKİ GÜZİDE FİRMADAN İŞÇİLERE REKOR ZAM

İKİ GÜZİDE FİRMADAN İŞÇİLERE REKOR ZAM
Bu haber 12 Aralık 2012 - 11:35 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.

Soma Kömür İşletmeleri ve İmbat A.Ş ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. İmzalanan toplu sözleşmeler kapsamında yaklaşık 10 bin işçinin bulunduğu iki firma işçilerine yüzde 28’lere varan zam yapıldı. Sözleşmeler kapsamında taban ücretinde de iyileştirme yapılarak en düşük maden işçisinin maaşı Bin 200 TL oldu.

Ege bölgesi şubesinde tamamlanan toplu iş sözleşmeleri için iki firma ile sözleşme imzalandı. İmza törenine İmbat A.Ş Genel Müdürü Gökalp Büyükyıldız, Soma Kömürleri A.Ş Genel Müdürü Ramazan Doğru, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Vedat Ünal, Ege bölgesi şube başkanı Tamer Küçükgençay ve yönetimi, Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdürü Hakkı Duran ve sendika işyeri temsilcileri katıldı.

10 BİN İŞÇİ İÇİN REKOR ZAM

Sendika işverenlerle yaptığı görüşmelerde işçilerin taban ile tavan ücretleri arasında dengeleme politikasını yürüttü. Buna göre yer altında çalışan bir işçinin en düşük maaşı bin 200 TL’ye çıkarılacak. Yapılan zam oranı ise düz işçilere %28, usta ve 1. grupta yer alan işçilere %8-14 arasında, Yedeklere ise %17-24 arasında zam yapılacak. Ayrıca işçilerin sosyal hakları da iyileştirilecek.

EGE BÖLGESİ ŞUBE BAŞKANI TAMER KÜÇÜKGENÇAY, “İŞÇİLERİMİZİN MEMNUN KALACAĞI BİR SÖZLEŞME”

Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgençay, “Yaklaşık 4 aydır toplu iş ilişkileri yasasının geçmesini bekliyorduk. Temmuz öncesi sözleşmeye oturmamız gerekiyordu. Meclisin tatile girmesi nedeniyle toplu iş ilişkileri yasasının gecikmesi işçileri mağdur ediyordu. Nihayetinde yasa sonuçlandı. Bizde yaklaşık 10 gün içersinde yapmış olduğumuz görüşmelerle sözleşmelerimizi tamamladık. Yılda 5,5 milyon ton ile 4,5 milyon ton üretim yapan Türkiye’de sayılı firmalar arasında yer alan Soma kömürleri ile İmbat A.Ş’de örgütlüyüz. İki firmadan 9 bine yakın üyemiz var. 23 yıldan bu yana İmbat A.Ş ile sendikalı olarak çalışıyoruz. Yaklaşık 2,5 yıldır da Soma Grubu ile çalışıyoruz. Soma Grubu ile ilk resmi toplu iş sözleşmemizi yaptık.

TABAN ÜCRETLERDE ARTIŞ

Küçükgençay, “İşçilerimizin taban ücretlerinde ciddi bir artış sağladık. İki firmadan da düz işçi olarak çalışan işçilerimiz için yaklaşık %26 civarında zam aldık. Usta ve 1. grupta yer alan arkadaşlara da %8-14 arasında, yedek işçilerde de %17-24 arasında gerçekleşti. Her iki firmadan da ortalama %15 oranında zam aldık. Bu işçilerin %80’ini memnun eden bir şey oldu. Yer altına kim giriyorsa Bin 200 TL ücretin altında ücret alan işçi kalmadı. İmbat A.Ş’nin 23 yıldır sendikalı olması nedeniyle kömürde ve birkaç hakta önceliği var. Bu da diğer firma ile zaman içersinde bu farkta kapanacaktır. İşverenlerin bu hakların genişletilmesindeki yaklaşımlarından dolayı Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi ve Genel Merkezimiz adına kendilerine teşekkür ediyorum.”dedi.

HAKKI DURAN, “HAYIRLI OLSUN”

Ege Linyitleri İşletmesi(ELİ) Müessese Müdürü Hakkı Duran ise “Hem işçilerimiz hem de firmalarımız açısından hayırlı olsun diyorum. İnşallah kazasız belasız nice sezonlar geçiririz. Soma’daki İmbat ve Soma kömürleri firmalarımız TKİ ve ELİ nazarında amiral gemisi niteliğinde. Önceki dönemlerle bugünler arasında kurumsallaşma yönünde müthiş bir gelişme yaşanıyor. İşçilerin iş sağlığı ve iş güvenliği yönünden de büyük bir atılım yapıldığı da göz önünde. Tahlisiye ve kurtarma ekibinin her iki firmada da çok güçlü tutulduğu iş kazalarında diğer il ve ilçelerdeki yerlere kurtarma ekipleri gönderiyor iki firma da. İki firma da büyük bir işçi potansiyeline sahip. Bunları evirip çevirmekte kolay değil. Kazandırılan haklar sevindirici. Sendikamızı da bu konuda tebrik ediyorum. Gayretli ve sabırlı çalışmaları sonuç verdi. Maden sektörü yer altı ve yer üstü fark etmeksizin çok meşakkati bir sektör. Her iki firmamızın rezerv sorunları da yok. Çalışmaları yatırımları daha iyiye doğru gitmeli. İşçilerimiz de kendilerinden ve geleceğinden emin. Hayırlı olsun.”dedi.

SOMA KÖMÜR İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRÜ RAMAZAN DOĞRU:

“Biz TKİ’nin çalışanıyız. Biz Yaklaşık 2005 yılından beri TKİ adına iş yapıyoruz. Bu güne kadar ciddi anlamda saha problemimiz vardı. Geventepe’deki sahamız bitti bitecek durumdaydı. Geçtiğimiz günlerde Ankara’daki Genel Müdürümüz Soma’da ELİ Müessese Müdürümüz Hakkı Bey sayesinde Biz ve İmbat AŞ. Saha konusunda rahatlamaya kavuştuk. Bunda emeği geçen herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum. Sonuçta bu olayın bu şekilde gelişmesi sonrasında hiç sıkıntı yaşamadan Sendika ile masaya oturup bu zamları verebildik. Bana göre yer altında çalışanlar için az ama hep beraber önümüzdeki yıllarda bu zam olanları katlanacağını göreceğiz. Yer altında çalışanların daha yüksek ücretler ile çalışmasını istiyoruz. Bununla ilgili olarak ne gerekiyorsa yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Saha konusunda ise bizlere yardımları dokunan herkese teşekkür ediyorum. Bu gelişmenin hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

İMBAT A.Ş GENEL MÜDÜRÜ GÖKALP BÜYÜKYILDIZ

İmbat Madencilik ile Türkiye Maden-İş Sendikası arasında bir süredir devam eden 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin taraflarca olumlu sonuçlanması nedeniyle şirketimiz ve Türkiye Maden-İş Sendikası arasında imzalanan ve 01.07.2012 tarihinden 30.06.2015 tarihine kadar geçecek 3 yılı kapsayan bu Toplu İş Sözleşmesinin öncelikle her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum.

2004 yılında 1000 kişiye istihdam sağlarken bugün yaklaşık 3850 kişiye doğrudan istihdam sağlayan bir şirket konumuna geldik. İmbat AŞ olarak işçilerimizle birlikte son iki yılda üretimimizi yıllık 4,3 milyon tonun üzerine taşıdık. 2004 yılından bugüne kadar ise toplam 24.000.000 ton kömür ürettik ve ürettiğimiz kömürün tamamını TKİ Kurumu’na teslim ettik. Bu yüksek ve kaliteli üretimin gerek TKİ Kurumu gerekse ülke ekonomisi açısından önemi çok büyüktür. Bugüne kadar yaptığımız tüm faaliyetlerimizle kamuya sağladığımız katkılar ortadadır. Mevcut koşullarda yapabileceğimizin en iyisini yaptık. Daha fazla zam yapmak isterdik. 2012-2015 arasındaki 3 yıllık süreyi kapsayan bu toplu iş sözleşmesinin tüm çalışanlarımızda iyi bir sinerji yaratacağını ümit ediyor ve görüşmelerdeki olumlu yaklaşımlarından dolayı işçilerimizin tamamına yakınının bağlı bulunduğu Türkiye Maden-İş Sendikası’nın başta Genel Başkanı Sn. Nurettin AKÇUL, Genel Başkan Yrd. Sn.Mahir YİĞİT, Genel Sekreteri Sn.Vedat ÜNAL ve Genel Merkez Teşkilat Sekreteri Sn.H.Hüseyin YILDIZ olmak üzere Ege Şubesi Başkanı Sn.Tamer KÜÇÜKGENÇAY’a, Şube Başkan Vekili Sn.İbrahim EMEGEN’e, Şube Sekreteri Sn.Recep KILIÇ’a, Şube Mali Sekreteri Sn.Durmuş YILMAZ’a ve Şube Teşkilat Sekreteri Sn.Hasan ÇAĞMAN’a bir kez daha teşekkür eder, bu toplu iş sözleşmesinin firmamıza ve firmamız emekçilerine hayırlı olmasını dilerim.”dedi.

SENDİKA GENEL SEKRETERİ VEDAT ÜNAL

Her iki firmaya da teşekkür ediyoruz. Bu toplu sözleşmeye kazanım olarak bakıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de işçilerin hak ve menfaatleri ile işverenlerin kazanımları daha yukarıya çıkarılır. Bu sözleşmelerde biz şunu anladık. Bilindiği üzere yer altından emekli olabilmek iyice zorlaştı. Önümüzdeki günlerde yapacağımız çalışmalarla gerek Enerji gerekse Çalışma Bakanlığı ile görüşüp yer altının emeklilik yaşının aşağı çekilmesi çalışmalarını yürüteceğiz. Umarım bu da bir kazanım olur. Bende Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezi olarak sözleşmelerde katkıları bulunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.”dedi.

madencilersözleşme 1

madencilersözleşme 2

madencilersözleşme 3

madencilersözleşme 4

madencilersözleşme 5

madencilersözleşme 6

madencilersözleşme 7

madencilersözleşme 8

madencilersözleşme 9

madencilersözleşme 10

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
SELÇUK14 Aralık 2012 / 10:48 Cevapla

Her iki kurumada çalışanlarada,hayırlı uğurlu olsun,Emeğin yüce bir değer olduğu,ölümlerle burun buruna mücadele eden maden işçilerinin haklarının tam alındığını sanmıyorum.Sendikanın bunu başarı gibi göstermesinede gerek yok,3 yıllık zammı anlatırken işçilerin 2012 yılının ikinci 6 ayından sonraki zammı ile bu fark arada kayboluyor zaten,Sosyal haklar aynı,ben her iki kurumdada çalıştım,her iki kurumun Yöneticileri ilede çalıştım,ikiside alın terine çok önem verirler,işçi dostu olduklarınıda bilirim,Ramazan Doğru ve Gökalp Büyükyıldız beylerin,;Keşke Bu arkadaşlara Saha almada ve Rödevanslı olarak çıkarılan kömürün tonajındaki katkı payını artırsanızda,işçinin maaşıda artsa idi.Bana göre kaybeden İşçi arkadaşlarımla,İsletmeler olmuş,

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER