Soma Olay Gazetesi

Kolin ve Çarpıcı İddialar…

Kolin ve Çarpıcı İddialar…
Bu haber 30 Ocak 2018 - 15:07 'de eklendi ve 2.555 kez görüntülendi.

Bir Değil, İki Değil,

Ölümlerin ve İhmallerin ardı arkası kesilmiyor…

Koloğlu Ailesinin Dünya ve Türkiye genelinde farklı sektörlerde yaptığı başarılı yatırımlar ve Ülke ekonomisine sağladığı katkılar küçümsenemeyecek kadar büyükken, Soma’da sansasyonel bir yatırımla çevrecilere ayağa kaldıran ve sonrada yeri değiştirilerek yatırım çalışmalarına başlayan firmanın Termik Santral inşasında can kayıpları artmaya devam ediyor. Firma yönetim kurulu Soma Termik santral inşaatıyla ilgili gerekli görevlendirmeleri yapmış ve yatırım çalışmalarının takibi için gerekli idari kadroyu ilçede görevlendirmiş olmasına rağmen yaşanan iş kazaları insanları tedirgin etmeye başladı. Ard arda yaşanan ölümlü iş kazalarında 2018 in ilk ayında iki kişi yaşamını yitirdi ve yaralanan işçilerinde tedavileri devam ediyor. Ancak başından beri gazete olarak belirttiğimiz İş sağlığı ve güvenliği konusunda yaşanan eksiklikler ve ihmaller can almaya devam ediyor.

İtiraf gibi  açıklama

İddialar ve can kayıpları sonrasında Kolin termik santral inşaatında görev yapan Dr. Halis Türkyılmaz yaptığımız haber için yayınladığı yorumunda trajik komik bir paylaşımda bulundu. Yapılan paylaşımda İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yapılan ihmallere değindi.

Kolin Termik Santrali inşaatında yaşanan üzücü kazaların ardından Kolinde işyeri hekimliği yapan Dr. Halis Türkyılmaz’dan da santral inşaatında yaşanan iş güvenliği zaafları hakkında çarpıcı iddialarda bulundu.

Türkyılmaz, açıklamasında , “’ Kolin termik santral inşaatı başladığı 2016 yılından itibaren Kolin santralinin İşyeri hekimliği görevini yapmakta idim. Bu görevim 31.12.2017 tarihine kadar devam etti. 2017’de meydana gelen ölümlü iş kazalarının asıl sorumlusu Kolin yetkililerinden B. O ve Kolinin B sınıfı İş güvenliği uzmanı O.U’ dur. İki yıla yakın 3500-4000 kişinin sağlık sorunlarını işyeri hekimi olarak sürdürdüğüm Kolin Termik Santral İnşası süresince ana firmanın asıl sorumluları olan kişiler iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili 6331 sayılı yasanın emredici hükümleri doğrultusunda gerekli kurul toplantılarını yapmamışlar aksine yapmış gibi göstermişlerdir. İş kazalarının değerlendirilmesi ve olası iş kazlarının engellenmesi konularında gerekli önlemleri almayarak hala ölümlü kazlara sebep olduklarına inanıyorum.’

Diyen Türkyılmaz, : 31.12.2017 tarihinde Türkiye’nin en büyük firmalarından Olan Kolin Yönetim Kurulu Başkanlığına ve konu ile ilgili olarak Soma Cumhuriyet Savcılığına ihbar, şikayet ve uyarı anlamında eğer bu gerekli önlemler alınmaz ve İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Kurulları 6331 sayılı yasa ilkeleri doğrultusunda gerekli ciddi önlemler alınmazsa alın teri ve emeği ile üç kuruş kazanmak için canını ortaya koyan emekçi işçi kardeşlerimizin daha fazla ölümle karşı karşıya kalabileceğini tarafımdan suç duyurusunda bulunularak muhtemel ölümlerin önlenebilmesi için İşçi sağlığı ve İş güvenliği kurullarının Kolin ana firma tarafından gerekli hassasiyet gösterilerek  yapılması gerektiğini yazılı olarak uyarmıştım. Konu Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı makamlarına da yazılı olarak tarafımdan iletilmiş olup gerekli önlemlerin ve denetimlerin yapılması talep edilmiştir. Ne yazık ki bir ayı geçmeden ölümlü iş kazaları peş peşe sıralanmaktadır. Acıdır, üzücüdür. Türkiye’nin dev firmasının düştüğü bu durumdan iki kişi sorumludur. Kolin adına iş güvenliği koordinasyonundan sorumlu O.U ve İş güvenliği Kurul toplantılarının asıl üyesi olması gereken B.O kurulları ciddiye almayarak gerekli önlemlerin alınmasında etkili olmayarak ölümlerden sorumludurlar. Kendi kusurlarını yok sayarak Bergama OSGB adına çalışan biz sağlık çalışanlarını İş güvenliği uzmanlarının kışın ortasında iş akitlerini fesih ederek perişan eden yönetim; İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerini Ankara’dan anlaştıkları başka bir firmaya vererek kazaların önlenebileceğini zanneden zihniyet çözüm üreteceğine sorumluluğu başka kurumlara yükleyerek sorumluluktan kaçınmaktadırlar. Şimdi kamuoyu nezdinde ve tüm sorumlu kurumlar nezdinde soruyorum; Kolin yetkilileri yazdıklarımı ciddiye almadınız bakınız kaybedilen bu canlar geri gelecek mi? Yazık değil mi? Hayatını yitirenlere yazık değil mi Size iş yaparken sakat kalanlara?’ dedi.

Bu yorum çalışma sahasında yaşanan gerçeği tüm çıplaklığı ile gözler önüne sererken altına çalışanlar tarafından da yorum yapıldı. Çalışanlar ise yaptığı yorumda sitemli bir ifade kullanmış, Yapılan Yorumda, “Firma göz yummaya devam ediyor. Buna dur demenin vakti geldi çoktan geçti. İnsanlar burada emeğini değil canını satıyor. Daha kaç ölüm olacak, daha kaç kaza olacak, iş güvenliği şirketten yana. Göz yumuyor. Devlet göndersin iş güvenliğini en ince ayrıntısına kadar inceleme yapılsın. O zaman anlayacaksınız hangi şartlarda çalıştığımızı.”demiş.

Dr. Halis Türk Yılmaz’ın yorumunda bahsi geçen Salih Koyuncu ‘da haber altında yaptığı yorumunda Dr. Halis Türk Yılmazı Suçlayarak şöyle yazdı: “Halis bey her doktor gibi iş güvenliği konusunda ahkam kesmesini iyi biliyorsunuz ama şantiyeden gönderilme ve Çalıştığınız Osgb nin yenisiyle değiştirilmesinin sebebi sizin kötü doktorluğunuzdu. Evet ben de işimden oldum belki ama bunun acısını sizin gibi başkalarına çamur atarak çıkartmıyorum siz kötü bir iş yeri Hekimi ve kötü bir doktorsunuz saçma sapan çıkışlarınız yüzünden iş güvenliği firması değiştirildi.”dedi.

Biz Soma Olay Gazetesi olarak bu firmada yaşanan gelişmeleri ve yaşanan olayları kamuoyunun takdirine bırakıyor ve yetkililerin gerekli önlemleri almalarını bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
3 ADET YORUM YAPILDI
Adil31 Ocak 2018 / 19:06 Cevapla

Insanları suçlamak bu kadar kolay olmamalı birilerini sucluyorsak elle tutulur gözle görülür birer kanıtımız olmak zorunda iş kazalarının yaşanması tabiki her insanım diyen biri icin çok üzücü bunun bilincinde olmayana zaten inşan diyemeyiz ve bu üzücü olayların üstünden karalama kampanyaları yapan ve bundan kendilerine pay çıkaran kişilere ne diyebiliriz? Buraya getirilen hizmet istihdam ve bölgenin kalkınması icin yapılan bu projeyi 3 5 firsatcinin lafiyla kötüleyip taşlamak çok adil olmaz bu santral somalilarin ve öylede kalacak ne yazık ki insan ölümünden maddi çıkarları uğruna nemalananlara kendilerine pay çıkarmaya çalışanlara insanlara öküz oldu ortaklık bitti mantığıyla gidildiği sürece simanın kalkınması icin hicbir şey yapamayız soma bizim insan bizim santral bizim mantığıyla gitmediğimiz sürece

    Martin02 Şubat 2018 / 06:33 Cevapla

    Adil efendi sen neyin ve kimin yalakalığını yapıyorsun. Soma bizim mantığı ile nasıl gideceksin son iki ayda soma lı kardeşlerimiz işden çıkartılıp yerine il dışından personel getirilmiştir. Bu çıkan personel sayısından haberin var mı.
    O şantiyede işlerin nasıl yürüdüğünü biliyormusun ne paralar döndüğünü… Cahil adamsın kanma memeleketin olan soma yı satma…

dr.halis türkyılmaz03 Şubat 2018 / 00:26 Cevapla

Olay gazetesi nezdinde Kolin Soma Termik Santralı inşası esnasında muhtelif zamanlarda meydana gelen ölümlü iş kazaları ile gazetenizde yer alan haberler hakkında kişisel yorumumu yazmıştım. Yaptığım yorum Kolin Ana Firmasının tüzel kişiliğine yönelik değildir. Aksine İşçi sağlığı ve İş güvenliği kurularının 6331 sayılı yasa çerçevesinde yasanın emredici hususlarına uygun hareket etmeyen yönetici ve sorumlu kişilere yönelik olup iddialarım belgelere dayalıdır.
Ülkemizin en büyük şirketlerinden olan Kolin AŞ’nin bölgemizde gerçekleştirdiği Termik Santral hem bölgemizin insanlarına hem de ülke ekonomisine yapacağı olumlu katkıları tartışmak söz konusu bile olamaz.
Hiçbir vatandaşımızın arzu etmediği elim İş kazalarının meydana gelmesini önlemek ve olabilecek daha vahim kazaların oluşmasını engellemek için ilgili kanunlar çerçevesinde gerekli önlemler alınmalıdır. Söylediğimiz ve iddiamız budur. Gazetenizde yaptığım yorum kamuoyu tarafından net bir şekilde anlaşılabilecek niteliktedir.Hekimler olarak görevimiz ve amacımız ettiğimiz yemine sadık kalarak insan sağlığını korumaktır.
Ancak Gazetenizde şahsımla ve konu ile yorum yapan :Niteliği ve niceliği belli olmayan ve okuduğunu anlamaktan ve idrak tan yoksun hiçbir platformda tanımadığım ;Salih Koyuncu isimli kişinin hakkımda hiçbir belge ve bilgiye dayanmadan şahsıma ve tüm hekim arkadaşlarıma yönelik tek kelime ile çirkin ve adice olan “Halis bey her doktor gibi iş güvenliği konusunda ahkam kesmesini iyi biliyorsunuz ama şantiyeden gönderilme ve Çalıştığınız Osgb nin yenisiyle değiştirilmesinin sebebi sizin kötü doktorluğunuzdu… “ sözlerini kamuoyu nezdinde şiddetle kınıyorum ve esefle karşılıyorum. Dört bin kişiye hizmet ettiğim Kolin şantiyesinde hiçbir kimse görev yaptığım süre içinde hizmetimizden memnuniyetsizliğini ifade etmemiştir. Yüz bin nüfuslu Somamızda sağlık sisteminin her basamağında hizmet ettiğimiz çok değerli Somalı Hemşehrilerimiz e hizmet etmekten ayrıca onur ve gurur duyduğumu tüm kamuoyu ile paylaşmak isterim.Yıllarca görev yaptığım sağlık camiasında adımızı kullanarak gazetenizde hukuk dışı beyanda bulunan kişiyi iddiasını ispata davet ediyorum.Belgeye dayanmadan insanları karalamaya yönelik ifadelerin hukuki sonuçlarının olacağı açıktır.
Tüm çalışanlarımıza kazadan uzak İş güvenliği ve İşçi Sağlığı önlemlerinin en üst seviyede olduğu sağlıklı huzurlu ve kazasız çalışmalar diliyorum.
Kamuoyuna saygıyla arz ederim.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER