Soma Olay Gazetesi

Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası Başlıyor

Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası Başlıyor
Bu haber 13 Aralık 2018 - 9:42 'de eklendi ve 340 kez görüntülendi.

Soma Kaymakamlığı  Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce 19 Aralık 2018 Çarşamba son başvuru tarihi olmak üzere 25 Aralık 2018 – 15 Şubat 2019 tarihleri arasında Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası düzenlendi.

Soma Kaymakamlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce 19 Aralık 2018 Çarşamba son başvuru tarihi olmak üzere 25 Aralık 2018 – 15 Şubat 2019 tarihleri arasında Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası düzenlendi.  Turnuvada uygulanacak kurallar hakkında açıklamada bulunan Gençlik ve Spor İlçe Müdür Vekili Dilek Kuruçay; “Turnuvanın organizasyonu, yönetimi ve disiplin ile ilgili konularda her türlü kararı almaya “tertip komitesi” yetkilidir.  Bu komite turnuvanın başlangıcından bitimine kadar ortaya çıkacak her türden sorunun çözümü amacıyla kurulmuştur. Aynı anda birden fazla kurulda görevli olmak mümkündür. Buna göre aşağıda yazılı kurallar, turnuvanın tabi olacağı kurallardır. Müracaat: 19 Aralık 2018 Çarşamba tarihi mesai bitimine kadar Gençlik Ve Spor İlçe Müdürlüğüne yapılacaktır. Müsabaka Yeri: Müsabakalar Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu Spor Salonunda yapılacaktır. Takım ve Oyuncu Sayısı: Takım listeleri 15 kişi ile sınırlı olup ( saha içerisinde 6 asil + 6 yedek oyuncu bulundurmak şartıyla ) teslim tarihinden sonra değişiklik kabul edilmeyecektir. Ayrıca Takımın sorumlu idarecisi olarak bir isim komiteye bildirilecektir. Kurumlar birden fazla takım çıkarabilirler. Turnuva kurallarına uymak şartıyla yakın ilçeler turnuvaya katılabilirler. Turnuvaya katılacak takımlar listelerine oyuncuların kimlik fotokopilerini, kurum personeli olduklarına dair belge (Ticaret ve Esnaf Odalarına kayıtlı oyunculardan Oda Kayıt Belgesi istenecektir) ve sağlık raporlarını ekleyeceklerdir. Dernekler turnuvaya alınmayacaktır.

Turnuvaya katılan sporcular için yaş sınırı yoktur.  Turnuvada faal voleybol hayatını bitirmiş sporcular oynayabilir. Turnuvada, faal antrenörlük yapanlar oynayabilir. Müsabakalarda oynayacak sporcunun o kurumun personeli olması gerekir ( Kurumlar kendi bünyesindeki taşeron firmalardan oyuncu oynatabilirler.  Kurumlarından emekli olanlar da turnuvada oynayabilirler. Turnuvaya katılan Tüm Kurumlar 3 ( Üç ) kişilik kurum dışı kontenjan kullanma hakkına sahiptir. ( Kurumlar takım listelerine sadece 3 ( Üç ) misafir oyuncu yazabilirler ve oyunda oynatabilirler. Sonradan değişiklik kabul edilmeyecektir.)

Turnuvada oynayacak sporcularda, Turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 1 ( Bir ) ay öncesinden işe başlamış olma şartı aranacaktır. Kurumlar sporcuların işe kurumlarında başlama tarihlerini gösteren belgeyi ibraz etmek zorundadırlar. ( Kamu kurumları ile kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan oyuncular dahil olmak üzere bu şart aranmaz.)

Kurum dışı kontenjan kadrosunda oynatılacak sporcu için İlçemizde çalışma şartı ve turnuva başlangıç tarihi esas alınarak en az 1 ay öncesinden işe başlamış olma şartı aranacaktır.( Takımlar, kendi kurumlarında 1 aydan daha az süreyle çalışmakta olan personeli kurum dışı kontenjan olarak oynatamazlar.) ( Kamu kurumlarında bu şart aranmaz.) Milli ve Profesyonel voleybolcular, takımlar arasındaki güç dengesini ve mücadele direncini etkileyeceğinden, turnuvada doğabilecek olumsuzlukları önlemek için faal Milli ve Profesyonel sporcular turnuvada oynatılmayacaktır. Çevre ilçelerden turnuvaya katılacak olan takımlar için de aynı kurallar geçerli olup, ilçeleri dışından sporcuların turnuvaya katılmasına izin verilmeyecektir. Takımlar 300 -TL katılım ücreti ödeyecektir. Takımların itiraz etmeleri durumunda itiraz dilekçeleri ile beraber 200 – TL yatırılacaktır. Haklı görüldükleri takdirde bu para iade edilecektir. Sahada ambulans bulundurulacaktır. Bünyesinde ambulans bulunan kurumlar, turnuva süresince ambulanslarını nöbetleşe görevlendirmek durumundadır.

8- Turnuva Tertip Komitesinin aldığı Turnuva kuralları kesindir” dedi.

ÖDÜLLER

Turnuvada verilecek ödüller hakkında da açıklamada bulunan Kuruçay; “İlk 4 ve centilmen takıma kupa, ayrıca en değerli oyuncuya madalya verilecektir. *Maçlarda “FİVB Voleybol oyun kuralları” uygulanacaktır. Takımlar maçlara “numaralı forma” ile çıkacaklardır. Her takım maç saatinden yarım saat önce salonda hazır bulunacaktır. Müsabakalarda salon zeminine zarar verecek spor ayakkabısı giyilmeyecektir. Spor ayakkabısı temiz ve salon içerisinde giyilecektir. Fikstür ve gruplar komite tarafından 19 Aralık 2018 Çarşamba günü kura çekilerek yapılacaktır. Bir yıl önceki turnuvada finale kalan takımlar seri başı olacaktır. Müsabakalar 25 Aralık 2018 Salı tarihinde başlayacak olup, takımların müsabaka gün ve saatleri komite tarafından belirtilerek takımlara ayrıca bildirilecektir” dedi.

TURNUVA OYUN KURALLARI

Turnuvaya katılacak takımların turnuva oyun kurallarına uymaları gerektiğini de anımsatan Kuruçay; “ Turnuva tek devreli lig usulü oynanacaktır. Maçlar 2 ( iki ) hakemle oynanacaktır( Baş Hakem ve File Hakemi ). Teknik Komite ve Hakem Komitesinin, hakemlere her konuda yardımcı olma ve her türlü karar verme yetkisi vardır. Kazanılmış 3 ( üç ) set alan takım galip ilan edilecektir. File yüksekliği 243 cm’dir.  Setler 25 sayı üzerinden rally-point ( hata yapanın sayı kaybettiği ) sistem şeklinde oynanacaktır. 5.set ( taybreak seti ) 15 sayı üzerinden oynanacaktır. Müsabakalar, pozisyonlar da dönülerek oynanacaktır. Her sette 6 ( altı ) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Setlerde her takımın 2 ( iki ) mola hakkı vardır. İlk turda aynı kurumun takımları aynı gruba düşerse ilk maç bu iki takım arasında oynanacaktır. Müsabakalar puanlama sistemine göre oynatılacaktır.

Puanlama sisteminde ise;  Bu sistemde, önceden belirlenmiş fikstüre göre, kulüp takımlarına puan esasına göre birbirleri ile seri müsabakalar yaptırılır ve müsabaka sonucu elde edilen puanlara göre sıralama yapılır. 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,  3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan, 2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan,

1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir. Hükmen mağlubiyetlerde toplam puandan (1) puan düşürülür. Hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına (3) puan eklenir.

Bir veya birkaç takım tarafından kazanılan puanların eşitliği halinde, sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır. Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.

Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde; eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır. Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.

 l ) İhraç olan veya elenen takımlar değerlendirme dışı bırakılarak diğer takımlar kendi arasında değerlendirilecektir. Grubunda elenen takım veya takımlarla yapılan maçların skorları dikkate alınmaz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER