Soma Olay Gazetesi

LOJMANLAR ÇİFTLİK DEĞİLDİR !

LOJMANLAR ÇİFTLİK DEĞİLDİR !
Bu haber 18 Eylül 2017 - 10:41 'de eklendi ve 171 kez görüntülendi.

LOJMANLAR ÇİFTLİK DEĞİLDİR !

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli gönül dostlarımın olması dileği ile hepinize güzel bir afta geçirmenizi diliyorum.

İlçemiz Lojman ve Kamu iş yerlerinin personel nedeni ile Lojmanlar önünden zengin ve geniş bir alana sahiptirler bu yönden şanslı olduğumuzu biliyorum. Lojmanlar’ın bakım onarım, tamir, tahsis gibi düzenlemelerine ilişkin yönetmelik “ Kamu Konutları Kanunu” ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan “ Kamu Konutları Yönetmeliğinde yer verilmiştir. 2946 Sayılı Kamu Konutları kanunun da lojmanların dört şekilde tahsis edileceğini, Sıra tahsisli, Görev tahsisli, Özel tahsisli ve Hizmet tahsisli konutlar olarak hüküm altına alınmıştır.

Şimdi gelelim bu lojmanların tahsis şekline, genelde bizim lojmanlar Hizmet tahsisli ve görev tahsisli şeklinde verilmektedir. Şahsen kendi yaklaşık yirmi beş senemi Kamu konutlarında geçirdim yani lojmana ilk girişim 85 Evler’de 1983 yılı idi, daha sonra 1990 yılında da SEAŞ Sosyal site’ye taşındım. Her Müdürlüğün Kamu Konutları Lojman Tahsis Kurulu vardır, 3 asıl iki yedek kişiden oluşur ve lojmanlar boşaldıkça sıra bekleyenlerden liyakat, derece, kıdem, görev unvanı , ve pozisyonuna göre de bu tahsis gerçekleştirilirdi. Kamu Konutlarına girecek insanlar sadece dilekçe verir ve beklerlerdi, hiç kimse ne şekilde kime öncelik verileceğini bilemez, tahmin edebilir ama gerçekleşen net bir şey olmazdı. Lojmanlar tek kat, iki kat ve üç kat olarak bulunduğundan yeni gelen önceki yıllarda gelenlerin üstüne oturamadığı gibi, yıllarca da birinci katlarda bekler hiçbir hak da iddia edemezdi.

Şimdilerde ise bazı kamu kurum ve kuruluşlarında herhalde lojman tahsis şekli değişmiş olacak ki önce eski oturan içerisinden çıkmadan ve Kamu Tahsis komisyonundan karar çıkmadan üst amir iki dudağının arası ile “ EVET Ben canım istedi, komisyon ikinci planda ben ne dersem komisyon imzalamak zorunda, al anahtarı geç ve otur” şeklinde yönetmeliği değiştirdiler herhalde, ya da bizim bilmediğimiz şekilde Kamu Konutları yönetmeliği değişti.

Sevgili yöneticiler, sizler Amir, Müdür, Yönetici olabilirsiniz, bu hak size Genel Müdürlük veya Bakanlığın yetkili organları tarafından da verilmiş olabilir ama sizler Lojmanlarda oturmak için, yer değiştirmek için bekleyen bunca insan varken, aile yaısından, puanlama sistemine kadar sıralama varken , canınızın istediği şekilde veya size yakın olan kişilere bu şekilde haksız tahsis yapma yetkisine sahip değilsiniz. Herkes eşit ve adaletli şekilde sırası geldikçe konum ve pozisyonuna göre bu haklardan yararlanma hakkına sahiptirler. Kamuda 38 yılı bitmiş bir memur olarak eğer yanlış hatırlamıyorsam Devlet Memurlarının ilgili hükmünde “Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır” demektedir.

Değerli dostlar, sevgili okurlar, Yine daha önce de bazı basın organlarımızda yer aldığı gibi Lojmanlar metruk binalar haline geldi. Üzerine basa basa söylüyorum “ Benim şu and ikamet ettiğim 85 evlerde bulunan Lojmanım tamı tamına iki aydan beri üst kattan alt kata oluk oluk su aktığı, duvarları ve elektrik panolarını pert ettiği halde yapılması için defalarca müracaat etmeme rağmen maalesef kulak ardı edilmiş olup içerideki laminenler, mutfak dolapları çürümüştür. Bunların hepsi devlet malıdır, hiç kimsenin devletin malını çar çur edip, bakımını yapmamaya veya sakinlerin tamiratlarını gidermeme lüksüne sahip değildirler. Lojmanların bakım, onarım ve yönetmeliğine ilişkin temel ilkeler Milli Emlak Genel Tebliğinde yayınlanarak belirlenmiştir. Lojmanlar köy hayatının küçük bir maketi haline getirilmiş, sabahlara kadar salma şeklinde bahçeleri sulayan ve çeşitli zeytin, meyve ağaçlarını keserek kendilerine park yapan insanlara hiçbir denetim yapılamakta özellikle bir zamanlar Soma’nın en nezih ve en gözde yeri 85 evler sanıyorum gözden çıkartılmıştır. Ne diyeyim zaten 85 evler yağma Hasan’ın böreği gibi oldu, Ön tarafı Adliye, yan tarafı Koru park, onun yanı Öğretmen evi, Üst taraf Emniyet zaten arada çok bir lojmanda yok, yıkın orayı da ir kaç Kamu binası , misafirhane, park yapın sizde kurtulun yıllardan buraya emek vererek bir çok anılarını eskittiğiniz, çürüttüğünüz, gömdüğünüz insanlarda kurtulsun, yazık gerçekten çok yazık hiç olmaz sa bu yerlerinin sahibinin hatırına bir tane de TEK EMEKLİLER LOKALİ YAPIN DA AVUNALIM BARİ, OLMAZMI ? gerçe gerek de yok nasıl olsa ben gideceğim, giderim, ben bırakacağım, benden sonrası tufan olsun diyen zihniyet var olduğu müddetçe hiçbir şey olmaz ama gelecekte bizler sizleri çok iyi olarak yad etmesini biliriz, kulaklarınız sanırım en iyi şekilde çınlayacaktır.

Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın sevgi ile kalın değerli dostlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER