Soma Olay Gazetesi

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Nevruz Coşkusu

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde Nevruz Coşkusu
Bu haber 22 Mart 2018 - 9:53 'de eklendi ve 129 kez görüntülendi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen; Asya’dan Balkanlara, Orta Doğu’dan Anadolu’ya kadar geniş bir coğrafyada asırlardır kutlanan; baharın gelişini, doğanın uyanışını, toprağın canlanışını ve dirilişini simgeleyen “Nevruz Bayramı” kutlama programı, 21 Mart 2018 tarihinde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Programa MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Cezayir Milli Arşiv Genel Müdürü Prof. Dr. AbdelmadjidChikhi, Constantine Emir Abdelkader Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Derradji Said, Medea Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. HamidiYoucef, Ferhat Abbas Setif 1 Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. GhuechiKheir, Cezayir Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı ve Doğu Dilleri Dekanı Prof. Dr. Allaoui Hamid, Tlemcen Üniversitesi Edebiyat ve Yabancı Diller Dekanı Prof. Dr. KerroumBoumediene, Cezayir Üniversitesi Türkoloji ve Ruşça Bölüm Başkanı Prof. Dr. ChakibBenafri, Constantine Emir Abdelkader Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. HabibaDifallahFergani, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Yunusemre Belediyesi Başkan Yardımcısı İdris Avşar, MCBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, dekanlar, yüksekokul müdürleri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Nevruz Etkinlikleri, Şehzadeler Belediyesi Mehter Takımının sunduğu gösteri ile başladı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Azerbaycan Öğrenci Temsilcisi Kurban Haşimli yaptığı konuşmada, “Nevruz Bayramı dünyadaki en eski bayramlardan biridir. Çok eskiden beri dünyadaki birçok toplulukta şenliklere konu olmuştur. Doğanın uyanışı ve bahar bayramıdır. Doğanın insanlara sunduğu bolluğu, bereketi, sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı ve dostluğu simgeler” dedi.

Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Biz bu topraklarda ve İslâm coğrafyasında bir olarak, beraber olarak, kardeş olarak, geleceğe umutla bakıp, hayallerimize sahip çıkmaya ve yaşamaya devam edeceğiz.”

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Nevruz’un Türk dünyasında en eski dönemlerden beri yılbaşı, baharın başlangıcı, yeni güne ilaveten Ergenekon’dan çıkış günü olarak da kutlandığını dile getirerek, “Nevruz bayramı milattan önceki devirlerde şekillenmiş; Hun, Göktürk, Uygur, Kazak, Kırgız, Özbek, Azeri ve Tatar Türkleri tarafından da kutlanmıştır. Yine Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Dönemlerinde kutlana gelmiştir.

1074 yılında Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divan-ü Lugat- it Türk’te, On iki Hayvanlı Türk Takvimi’nde yılbaşı 21 Mart, yani Nevruz’dur. Selçuklular Dönemindeki Takvim’iCelali’de sene başı ve ilkbahar başlangıcı yine 21 Mart olarak kabul edilir.

Mısır, Suriye ve Filistin’de hüküm süren İhşidiler Türk Devleti’nde Nevruz geleneğinin yaşadığını görüyoruz. Nevruz geleneği, Osmanlılarda da hemen her dönemde yaşatılmıştır. 21 Mart, Osmanlılarda “Nevruz-u Sultani” veya sadece “Nevruz” olarak adlandırılmıştır.

Milli Mücadele sırasında Ankara’da en önemli Nevruz kutlaması Büyük Taarruz’a hazırlık yapıldığı günlerde 22 Mart 1922 tarihinde yapılmıştır. Mustafa Kemal Paşa bu kutlamaya Rusya,  Azerbaycan, Afganistan ve Buhara Elçileri ile birlikte katılmıştır. Ancak Cumhuriyet Dönemi Nevruz kutlamaları, 1990’lı yıllara kadar daha çok mahalli olarak devam etmiştir. Anadolu’da Nevruz kutlamaları, Mesir Bayramı törenlerinde olduğu gibi “Mart Dokuzu” geleneği çerçevesinde yapılmaktadır.

Alevi-Bektaşi Türk topluluklarında 21 Mart Nevruz günü, bayram olarak törenlerle kutlanır. Bektaşilerde Nevruz, Hz. Ali’nin doğum günü ve Hz. Fatıma ile evlenme yıldönümü olarak kabul edilir.

Günümüzde Nevruz; birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ve barışın sembolü olarak ortak bir ruh, bilinç ve coşkuyla kutlanmaktadır. Bugün içimiz kıpır kıpır, geleceğe dair umutlarımız var, hayallerimiz var ve tabiat uyanıyor. Türk tarihinin en önemli kültürel miraslarından biri olan Nevruz Bayramı’nı kutluyoruz. Biz bu topraklarda ve İslam coğrafyasında bir olarak, beraber olarak, kardeş olarak, geleceğe umutla bakıp, hayallerimize sahip çıkmaya ve yaşamaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan askerlerimiz başta olmak, üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyor; katılan herkese çok teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından MCBÜ Halk Oyunları Okutmanları Aşkın Yılmaz ve Gül Karagözler Egel’in hazırladığı MCBÜ Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi ve Manisa Azerbaycan Talabaları (Manat) Azerbaycan Öğrenci Temsilciliği halk oyunları gösterisi sunuldu. Kutlamalar Nevruz pilavı ikramı, yumurta tokuşturma, örste demir dövme, ateşten atlama, halat çekme gibi etkinliklerle sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER