Soma Olay Gazetesi

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Anne sütü’ açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Anne sütü’ açıklaması
Bu haber 02 Mart 2013 - 11:23 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son günlerde ülke gündeminde yer alan “Anne Sütü Bankası” konusunda kamuoyunu aydınlatmak adına bazı hususların paylaşılmasının uygun görüldüğü ifade edildi. Anne sütünün, erken doğmuş ve hasta yeni doğan bebekler için hayat kurtarıcı olduğu vurgulanan açıklamada hastanelerde, bu bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmesinin yeni doğan ölümlerini azaltacağı ve sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlayacağı bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

HEKİM KARARIYLA DAĞITILACAK BİR UYGULAMA

“Bu bebekler için öncelikle kullanılacak olan kendi annelerinin sütüdür. Anne sütünün yeterli düzeyde veya hiç olmaması durumunda, bebeklerin anne sütünden yararlanabilmeleri için ‘Anne Sütü Bağışı’ sisteminin kurulması düşünülmüştür. Bu husustan hareketle ülkemizde Anne Sütü Bankalarının kurulması ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerine entegre edilmesi konusunda çalışmalar yapılması kararlaştırılmıştır. Anne Sütü Bankası, gönüllü annelerin bağışladıkları anne sütünü uluslararası standartlarda toplayacak, saklayacak, testlerden geçirecek, işleyerek güvenliğini sağlayacak ve gereksinimi olan bebeklere, hekim kararıyla dağıtacak bir yapıdır. Konuyla ilgili uluslararası uygulamalar da incelenmiştir. Yüz yıldan fazla geçmişi olan bu sistem gelişmiş ülkelerde bebek sağlığını iyileştirmeye yönelik ulusal stratejilere entegre edilmiştir.”

AVRUPA’DAKİNDEN FARKLI OLACAK

Türkiye’de Anne Sütü Bankacılığı ile asırlar öncesine dayanan “süt anneliği” geleneğinin etkin ve güvenli şekilde sisteme kavuşturulmasının amaçlandığı kaydedilen açıklamada, Türkiye’de Avrupa ülkelerinden farklı olarak süt kardeşliği hukukunu güvence altına alacak bir sistem oluşturması hususu göz önünde tutulduğu bildirildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu anlamda Anne Sütü Bankacılığı sisteminin sağlıklı ve güvenli şekilde hayata geçirilebilmesi noktasında şu esaslar öne çıkmaktadır:

İşte o maddeler

– Süt bağışlayan annelerin sütleri karıştırılmayacak, her bebek için tek donörden süt alınacaktır.

– Bağış yapan bir annenin bir süt bebeği olacaktır.

– Güvenli bir kayıt sistemi kullanılacak, süt bağışı yapanın ve alıcının kimlikleri kayıt altına alınacak, bu bilgiler her iki nüfus kütüğüne gönderilecek ve her iki tarafa da verilecektir.

– Hem bağışçı hem de alıcıdan yazılı onam formu istenecektir.- Bağışçı annenin bebeği ile alıcı annenin bebeği aynı cinsiyetten olacaktır.- Süt alan bebekler 5 yıldan sonra ve her 5 yıllık periyodda en az 5 defa bilgilendirilecektir.

Anne Sütü Bankası sistemi konusunda, yukarıdaki esaslar çerçevesinde, tüm ilgili paydaşlarla çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyunda tereddüde neden olabilecek riskleri ortadan kaldıracak düzenlemelerin hayata geçirilmesinin ardından Anne Sütü Bağışı uygulamasına başlanacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER