Soma Olay Gazetesi

Soma Belediyesi Çöp Dağı’na İlişkin Açıklama Yaptı

Soma Belediyesi Çöp Dağı’na İlişkin Açıklama Yaptı
Bu haber 02 Haziran 2016 - 11:37 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Soma Belediyesi Çöp Dağı’na İlişkin Açıklama Yaptı
Soma Belediyesi önceki gün yerel gazetelerde yer alan Sarıkaya bölgesdindeki çöp dağlarıyla ilgili haberlere ilişkin basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Büyükşehir ve ilçe belediyelerin görev ve sorumluluklarını belediye çevre 1belirleyen 5216 sayılı Büyükşehir kanunun 7. Maddesi i) bendi; Sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin, tarım alanlarının ve su havzalarının korunmasını sağlamak; ağaçlandırma yapmak; hafriyat toprağı, moloz, kum ve çakıl depolama alanlarını, odun ve kömür satış ve depolama sahalarını belirlemek, bunların taşınmasında çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirler almak; büyükşehir katı atık yönetim plânını yapmak, yaptırmak; katı atıkların kaynakta toplanması ve aktarma istasyonuna kadar taşınması hariç katı atıkların ve hafriyatın yeniden değerlendirilmesi, depolanması ve bertaraf edilmesine ilişkin hizmetleri yerine getirmek, bu amaçla tesisler kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; sanayi ve tıbbi atıklara ilişkin hizmetleri yürütmek, bunun için gerekli tesisleri kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; deniz araçlarının atıklarını toplamak, toplatmak, arıtmak ve bununla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmak’ şeklindedir.
Çöp hizmetlerinin, kaynağından alınması ve çöp toplama veya transfer istasyonuna taşınma görevi ilçe belediyesinin diğer görevler; çöplerin depolanması, ayıklanması , geri kazanılması, bertaraf edilmesi ve çöp döküm alanlarının ıslahı ile hafriyat atığı toplama alanının temini Büyükşehir Belediyesinin görev ve sorumluluk alanına girmektedir. Hafriyat atığı toplama alanı belirlenmemesi sonucu; çıkan hafriyatlar vatandaşlar tarafından gizlice yol kenarlarına rastgele dökülmekte bunun sonucu da yol kenarlarında çöp yığınları görüntüsü ortaya çıkmaktadır.
Soma Belediyesi olarak, yasanın verdiği görev ve sorumluluk çerçevesinde; çöplerin kaynağından alınarak, çöp toplama sahası olan Sarıkaya’daki bölgeye düzenli olarak dökmekteyiz.
Ayrıca atık pillerin, tıbbi atıkların , ambalaj atıkların , atık yağlar gibi geri dönüşüm atıklarının toplanması işi koordinasyonunu sağlıklı bir şekilde Belediyemizce yürütülmektedir.
Bu konuda soma belediyesi olarak üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmaktayız..”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER