Soma Olay Gazetesi
Şeref Öksum

SOMA MI? SOMALİ Mİ ? ACABA!!

SOMA MI? SOMALİ Mİ ? ACABA!!
Bu haber 22 Ocak 2018 - 10:41 'de eklendi ve 619 kez görüntülendi.

SOMA MI? SOMALİ Mİ ? ACABA!!
Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli gönül dostlarımın olması dileği ile hepinize sağlıklı, mutlu güzel bir hafta diliyorum.
Değerli okurlarım, sosyal medya üzerinden beni takip eden kıymetli arkadaşlarımın ve dostlarımın d bildiği üzere geçen hafta sonunda Kuzey İtalya Milano tarafına bir gezi gerçekleştirdim ve bu gezi sırasında kısa dipnotlar halinde bazı notları ve resimleri paylaştım.
Milano nüfus olarak yaklaşık Bir buçuk milyon civarında ve İtalya’nın ikinci büyük şehri, modanın sanayinin, giyimin başkenti gibi kısaca önemli bir şehir. Bu şehri gördüğümde geldiğim yerin sanki Milano olduğuna kendim de inanmadım gibi uçak iletini bir kez daha kontrol etme merakım uyandı. Bu kocaman şehirde bir tek ne araba kornası, ne trafik sıkışıklığı, ne kaldırım üzerine park eden araç, ne trenlerde ve toplu alanlarda yüksek sesle bir konuşma, ne yerlerde çöp, ne atık bir madde, ne araçların içerisinden yüksek sesle bir müzik sesi, nede binlerce motorun içerisinde motor egzozunun bağırtısını duydum. Herkes kendi işinde, herkes birbirine saygılı, tren, troleybüsler gidip geliyor, toplu taşıma araçlarında en ufacık ayakta bir itiş kakış yok, yollarda evcil hayvanları başıboş göremezsiniz. Barınaktan sahiplenilen hayvanlar için Belediye altı ayda bir 200 Euro mama parası yardımında bulunuyormuş. Dükkânların çoğunun camekânında bile güneşleyen kedileri, köpekleri görürsünüz ve fotoğraf çektirmek için can atarsınız, o kadar bakımlı, o kadar temizler ki anlatamam. Kısaca sosyal medyada yazdığımı burada da tekrarlamak istiyorum; Bu vatan bizim, bu ülke bizim, gidecek başka yerimiz yok ama neden biz aynı saygıyı, sevgiyi kendi ülkemizde yerleştiremiyoruz, neden aynı özeni, ihtişamı kendi memleketimizde gösteremiyoruz acaba neden biz çevre ve ekolojik dengeye olan saygıyı çocuklarımıza aşılayamıyoruz anlayamıyorum, çok mu zor bunlara riayet etmek, öğretmek. Laf başı geldiği zaman geleceğimiz emanet edeceğimiz çocuklarımız diye söze başlamasını biliyoruz, ama gelecekte bunların yaşayacağı çevrenin korunması adına nelere dikkat etmesini öğretmiyoruz çok acı değil midir öğrenmek istiyorum. Hiç kimse kusura bakmasın sadece kendi geleceğimizi karartmakla kalmayıp, bizden sonraki nesillerinde doğaya, çevreye, canlılara saygı duymasını öğretmeden sadece günümüzü kurtarmasını bilip, bizden sonra tufan diyerek hızla bir çöküşe doğru gidiyoruz, müjdeler olsun diyorum.
Değerli dostlar gezide bulunduğum süre birazcık uzun olduğundan pek yerel haberleri ve sosyal medyayı takip edemedim, dönüşte baktığımda ise hiç de yabancı olmayan aynı görüntüleri ve sızlanmaları tekrardan okudum. “ Soma’mı, köy yolumu, tarlamı buralarda alabalık mı yetiştireceğiz? Bir yağmurda geldiğimiz noktaya bakın, Adnan Menderes Barajında su tutulmaya başlanmıştır, Yüzme Tesislerine hoş geldiniz, lütfen kayığınız ile ulaşmayı deneyiniz vs. vs “ buralar Adnan Menderes bulvarından tutunda mezbahanın oradan istasyona giden ara yol, neresinden bakarsanız bakın, yollarda suların içinde batan kamyon resimleri, taksiler, yani aslında dediğim gibi çokta yabancı olmayan görüntüler ama ne zamandan beri ilk defa yağmur yağıyor ve görüntüler yıllardan beri değişmeyen Somanın kaderi maalesef diyorum ve aynı sözü tekrarlıyorum kimse kusura bakmasın. Ben kimseye teşekkür edecek bir konu bulamıyorum, siz ne düşünürseniz düşünün bir yağmur yağdığında bu görüntüleri yaşayacak zorlukları ve çaresizlikleri ne yazık ki hiçbir vatandaş hak etmiyor. Bazen yerel basında bir haber okuyoruz Büyük şehrin yapamadığını Soma Belediyesi yapıyor, bazen bir bakıyorsunuz, Büyük şehir Belediyesi şehrin filanca mahallesinin veya köyün sorununu çözdü, bazen bir bakıyorsunuz her iki Belediyeye teşekkür manşetleri, derken ortada ne var ne yok bir anlatında bizlerde Somada yaşayan vatandaşlar olarak anlayalım Allah’ını severseniz. Sosyal medya üzerinden takip ettiğim bir arkadaşımın burada kendi halinde Adnan Menderes Bulvarı üzerinde kendine özgü organik yaptığı güzel bir çiftlik diyebileceği güzel bir bahçesi var, sevgili arkadaşımın sosyal medya üzerindeki yaptığı paylaşımlar gelen yorumları okurken güleyim mi, ağlayayım mı bilemedim, ben size kardeşimin affına sığınarak birkaç tanesini yazmak istedim, “ sen bu işi bırak balık çiftliği kur, ördek çiftliği yapsan daha iyi para kazanırsın, yüzen tavuk yumurtası yolda diyelim mi, sular çekildikten sonra görüşürüz inşallah, Bir traktör al ve tarımsal işletme kur adını d Adnan Menderes Tarımsal Üretme çiftliği kurarsın, Barajın temelini ne zaman attın haberimiz olmadı vs. vs.
Yine bir şoför arkadaşın yakınması, Sanayi sitesine gittiği zaman değiştirdiği parçaların resmini çekmiş ve biz bu yollardan ne zaman kurtulup adam gibi yollarda hareket edeceğiz diye oda sitemini dile getirmiş.
Değerli arkadaşlar hakikaten başka ilçelere falan gittiğimiz zaman yollara, yeşil alanlara ve parklara imreniyoruz, alışveriş mağazalarının düzenliği, sosyal ve kültürel alanlar, sportif faaliyetler, AVM ler, çarpık olmayan betonlaşma ve inşaat alanları daha bir çok örnekler verilebilir, ama bizler bir çok sosyal ve kültürel etkinliklerden bihaberiz. Yolda denk gele birisine sorsanız en son ne zaman bir konsere, bir tiyatroya, bir sinemaya gittiniz deyin bakın karşılılığında ne cevap alacaksınız, buna inanın daha önce yazdım bir kez daha yazıyorum Somaya uzman doktorların gelmek istemeyişi bile bu yüzdendir. Aslında bu sorunları yerel yöneticilerimiz, idarecilerimizde biliyorlar, ama ne düşünüyorlar bizler onu bilmiyoruz. Hepimizin sağlıklı ve dengeli bir çevrede zehirlenmeden yaşama hakkına sahip olduğumuzu biliyoruz, bunu engellemeye kimsenin hakkı yoktur, biler vatandaş olarak devlete ait olan borçlarımızı hiç geciktirmeden yerine getiriyorsak , yönetimlerde bizim sağlıklı ve temiz ortamlarda, hiçbir zorluğa mahal vermeden görevlerini yerine getirmek zorundadırlar.
T.C KANUNUN 56 MADDESİ, şöyle der,
“Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. Devlet herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlama; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler. Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimdeki sağlık ve sosyal kurumlardan yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir. Sağlık hizmetlerinin yaygın bir şekilde yerine getirilmesi için kanunla genel sağlık sigortası kurulabilir…..
Gelecek hafta görüşünceye dek hepinize sağlık, sıhhat ve güzelliklerle dolu bir hafta geçirmenizi diler, sevgiler sunarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER