Soma Olay Gazetesi
Sercan Okur

SOMA’NIN AKADEMİK ZENGİNLİĞİ PROF. DR. MURAT TÜRKEŞ

SOMA’NIN AKADEMİK ZENGİNLİĞİ PROF. DR. MURAT TÜRKEŞ
Bu haber 25 Aralık 2018 - 9:06 'de eklendi ve 494 kez görüntülendi.

                Ayak bastığımız toprağın, içtiğimiz suyun, etrafımızı çevreleyen dağların, içinden geçtiğimiz ovaların, seyretmeye doyamadığımız denizlerin yani kısacası yaşadığımız coğrafyanın hayatımıza ve karakterimize olan etkilerini düşündünüz mü?İbn-i Haldun “coğrafya kaderdir” der.Kader ile anlatılmak istenen coğrafyanın insanın fizyolojik ve ruhsal durumunu kaçınılmaz şekilde etkilemesi ve değiştirmesidir.

                Merakı ile nam salmış insanoğlu, yeryüzünde yaşamaya başladığı ilk günden itibaren yaşadığı çevreyi merak etmiş, gökyüzünü seyretmiş, gökyüzünde meydana gelen hava olaylarına metafiziksel anlamlar yüklemiştir. İnsanın bu merakı nedeniyledir ki coğrafya, insanlık tarihi kadar eski bir bilimdir.

                Coğrafya bilimi bugün ne yazık ki; önlem alınmadığı takdirde insanlığı yok edebilecek bir sorunla uğraşıyor: “insan etkisiyle gerçekleşen iklim değişikliği ve küresel ısınma.”Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevinden 2017 yılında ayrılan Ban Ki- Moon, iklim değişikliğini “insanlık ailesi olarak şimdiye kadar karşılaştığımız en büyük ortak sorun” olarak tanımlamıştı. Küresel ısınma nedeniyle buzullar dünyanın her yerinde rekor hızlarda eriyor.Küresel sıcaklıklar artıyor. Kuraklık, artık daha çok yerde ve daha derin olarak hissediliyor. Ani yağan yağışlar sellere sebep oluyor, sular altında kalan tarım alanları yüzünden yaşanacak gıda krizi geleceğimizi tehdit ediyor.

                İklim değişikliği ve küresel ısınma dünyamızı tüm gücüyle tehdit ederken, mücadelesi ile bizlere umut veren bilim insanlarımız da var; Prof. Dr. Murat Türkeş gibi…

                Murat Türkeş 23 Haziran 1957’de, Sebahattin ve Necla Türkeş çiftinin ilk çocuğu olarak Hakkâri’de doğar. Mal Müdürü olarak görev yapan baba Sebahattin Türkeş, 1966 yılında Soma’ya tayin olur. Babası yaklaşık on yıl kadar Soma Mal Müdürü olarak görev yapan Murat Türkeş, Linyit Lisesinden mezun olduktan sonraAnkara Üniversitesinin yolunu tutar. Ankara Üniversitesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Bölümünden1981 yılında mezun olur. Yüksek lisansını Ankara, doktorasını İstanbul Üniversitesinde tamamlar. Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde çalışmaya başladıktan sonra 2004 yılında doçent, 2007 yılında profesör unvanını alır.2013 yılında emekli olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesinde kısmi zamanlı olarak çalışmaya devam eder.

                İklim değişikliği, kuraklık, çölleşme, çevre ve enerji politikaları, orman yangınları meteorolojisi, doğal afetler ve risk yönetimi,küresel klimatoloji, sinoptik ve ekolojik biyocoğrafya alanlarında uzmanlaşan Murat Türkeş, halen Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezinde yöneticilik yapıyor.

                Birleşmiş Milletler tarafından, insan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliğinin risklerini değerlendirmek üzere, 1988 yılında İsviçre’nin Cenevre kentindeHükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) kurulur.  Yalnızca Dünya Meteoroloji Örgütü ve BM Çevre Programı üyelerine açık olan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin başlıca faaliyeti; Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çevre Konvansiyonu’nun uygulanmasına ilişkin konularda özel raporlar yayımlamaktır.Panel değerlendirmelerini ağırlıklı olarak emsal taramaya ve yayınlanmış bilimsel literatüre dayandırır.Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, yaptığı çalışmalar neticesinde, 2007 yılında Nobel Barış ödülünü alır. Soma Linyit Lisemizin yetiştirdiği pek çok önemli değerden birisi olan Prof. Dr. Murat Türkeş, Nobel Barış ödüllü Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin başyazarlarından birisidir.

                Kendisini “İnsanların mutluluğu ve çeşitliliği ile doğanın dinginliği ve coşkusu beni hep mutlu eder” cümlesi ile tanımlayan Murat Türkeş, 1981 yılında ayrıldığı Soma’yı ve Soma’daki anılarını hiçbir zaman unutamaz. Soma’da doğmadığı halde o kadar gönülden Somalıdır ki, memleketini soranlara Somalı olduğunu söyler.

                Hollywood filmlerinde dünyanın sonunun, devasa bir meteorun elinden olacağı anlatılır ve tabi ki filmin sonunda Amerikalı bir kahraman çıkar, meteoru etkisiz hale getirir, dünyayı yok olmaktan kurtarır. ABD gibi emperyalist ülkeler insanları sinemanın gücüyle büyülemeye devam ederken, daha fazla para ve güç uğruna çevremizi kirletmeye, havamızı zehirlemeye devam ediyor. ABD Başkanı Trump, ülkesinin Paris İklim Antlaşmasından imzasını çektiğini ilan ediyor. Filmlerde dünyamızı yok olmaktan kurtaran emperyalizm, gerçek hayatta ise insanlığı felakete sürüklüyor.  

                Ben inanıyorum ki insanoğlu, küresel ısınmaya karşıolan savaşını kazanacak. Bu savaşın kazanılması ise Murat Türkeş gibi idealistve mücadeleci bilim insanları sayesinde olacak. Soma’nın ve Linyit Lisemizingururu olan Murat Hocama, kendine dair verdiği değerli bilgiler nedeniyleteşekkür ediyor, mücadelesinde başarılar diliyorum.  

                          

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER