Soma Olay Gazetesi

SONDAKİKA…Soma’ya yeni termik santral

SONDAKİKA…Soma’ya yeni termik santral
Bu haber 25 Eylül 2017 - 14:19 'de eklendi ve 208 kez görüntülendi.

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Ak Parti’nin yeni İlçe Başkanı Mehmet Ali Aksoy ve Belediye Personelleri ile birlikte basın açıklaması yaptı. Ergene, belediyenin yeni yatırımları, son günlerde belediyede yaşanan olumsuzluklar, Soma’ya yapılacak enerji yatırımları ve yeni iş sahaları ile ilgili konuştu. Konuşmasında Büyükşehir Belediyesine de sert sözlerle yüklendi.

Soma’ya yeni bir termik santral müjdesi verdi. 300 milyon kömür rezervi bulunan Eynez Bölgesi’nde yeni bir termik santral yapılacağını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretlerinde TKi Genel Müdürü ile görüşmesini değerlendirdi. Ergene, “Ankara görüşmelerimizde de TKİ Genel Müdürümüz ile bir araya geldik. Genel Müdür Soma’ya bir termik santral daha yapmayı planladıklarını belirtti. Bizde destekleyeceğimizi söyledik. Eynez Bölgesi’nde 300 milyon tonluk bir kömürümüz var. Bu kömürü yeni bir termik santral yapmak suretiyle değerlendirmek için hazırlık içindeyiz. Somalılar bu işe ne derler diye sordu genel müdürümüz. Bende Somalılara kefilim, Somalılar bu işin arkasında olur, destekçisi olur. Eynez bölgesi Soma’ya 25 km mesafededir. Oradaki termik santralin kirliliğiyle ilgili Soma halkının endişe duymasına gerek yok. Şehir merkezine etkileri hiçbirşekilde hissedilemeyecek konumda. Soma istikbal vaad eden bir şehirdir. Her ne kadar bir dönem maden faciası kara bulut gibi üzerimizi kaplasa da bulutlar dağılmaya başladı.
KANADA FİRMASI SOMA’DA SERAMİK FABRİKASI KURACAK
Bir Kanada firması Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığımızdan yönlendirildi. İhracata yönelik Soma’da Organize Sanayi Bölgesi’nde bir seramik fabrikası kurmak istiyorlar. Organize Sanayi Bölgesi’nden 500 dönüm yer istiyorlar. Geldiler, araziyi de gezdirdik. Soma’ya yapılan yatırımları gördüler. O günden bu yana sürekli arıyorlar bizde olumlu bakıyoruz. İlk etapta çalıştırmak üzere 700 kişiyle başlayacaklarını 2 bine kadar çıkacaklarını belirttiler.
“Dürüst çalışan arkadaşlarımızla
yola devam edeceğiz”
Son günlerde Soma Belediyesi’nde çok konuşulan istifayla ilgili konuşan Başkan Ergene, “Bizim çalışma tempomuza ayak uydurarak dürüst çalışan arkadaşlarımızla yolumuza devam ediyoruz. Bir rehavete kapıldığını gördüğümüz ya da özel hayatıyla ilgili bir takım sıkıntılı durumların oluştuğunu fark ettiğimiz veya vatandaşlarımızın şikayetine sebep olan arkadaşlarımızla ilgili bugüne kadar ne yaptıysak bugünde aynısını yapıyoruz. Kalabalık bir kadromuz var. Bizim tempomuza ayak uyduran çağdaş şeffaf katılımcı, dürüst çalışan arkadaşlarımızla yola devam edeceğiz. Ama bu tempoya ayak uyduramayan bizim hızımıza ayak uyduramayan vatandaşlarımızla bağ kuramayan arkadaşlarımızla kusura bakmasınlar yollarımızı ayıracağız. İki müdür arkadaşımızla yollarımızı ayırdık. Birisi emekliye ayrıldı, diğeri de görevinden istifa etti. Bundan büyütülecek birşey yok, belediyemizin yaptığı işlet ya da işlemlerle alakası yok. Arkadaşlarımızdan birisinin mali hizmetler müdürü olması yolsuzluğa karıştığı anlamını taşımaz. Tamamen kendi özel hayatıyla ilgili tasarrufta bulundu. Aynı gün görevi bıraktı, bizde başka bir arkadaşımızı yerine getirdik. Bir gazetemizde ödemelerin durduğu şeklinde haber var, öyle bir şey söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.
Modern Pazaryeri
İhalesi 20 Ekim’de
Soma Belediyesi tarafından eski garaj alanına yapılacak katlı pazaryeri ihalesine çıkılıyor. Konuyla ilgili basın toplantısı yapan Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Uzun süren çalışmalar sonunda Somamızın özlemle beklediği Çarşamba Pazarı pazar yeri ihalesine çıkıyoruz. İhale tarihimiz 20 Ekim. Finansman konusunda hiçkimsenin aklına bir soru işareti gelmesin. Belediyemiz bu projenin üstesinden rahatlıkla gelebilecek bir mali yapıdadır. Yapım süresi de 14 ay sürecek. İnşallah güzel bir katılım olur. Uzman ciddi firmaları bekliyoruz. Pazaryerimiz eskiden otobis terminali olan alana inşaa edilecek. Bodrumda otopark zemin katında pazarcılarımızın satış yapabileceği ortamlar, üstkatında da yine otopark, en üste de yine açık otopark olacak. İnşallah başarılı oluruz ve dönemimiz bitmeden o projenin açılışını gerçekleştiririz.
İlk proje aşamasında katlı pazaryeri konusunda pazarcılarımızın çekincesi vardı. Komisyon kurduk, pazarcı esnafının hassasiyetleri göz önüne alınarak proje son şekline geldi. Bir mutabakat dahilinde bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Kimseyi mağdur etmeden bu işi başaracağız. Pazarcı esnafımızı hizmet ortağı olarak görüyoruz.
Mevcut pazaryeri de imar planımıza rekreasyon alanı olarak işlendi. orası da Somamızın yeşil alanlarını artıracak şekilde ilave bir yeşil alan olarak düzenlenerek halkımızın hizmetine sunulacak. Ancak öncelikle bu projemizin bitmiş olması lazım. Pazaryerinde hem Çarşamba yoğunluğu hem de hafta içi şehir merkezinde otopark ihtiyacını karşılayacak olan bir yatırımdır. Soma Belediyesinin bütçesinin 3 te biri kadarlık bir projedir. Son dönemlerde belediye bütçemizin iki yakası bir araya geldi, borçlarımızdan kurtulduk. Kaynaklarımızı yatırımdan yana kullanacağız.” dedi.

“Büyükşehirin Soma’ya
dört yıldır yeni bir hizmeti yok”
Büyükşehiri de eleştiren Ergene, “4 yıldan bu yana Büyükşehir Belediyesinin Somalılara sunduğu hiçbir özgün projesi yoktur. Yürüyen projelerin tamamı Soma Belediyesinin projeleridir. Otobüs Terminali, sıcak su projesi, Atıksu Tesisi Avrupa Birliği Tesisi her türlü detaylı çalışmalarını biz yaptık. Büyükşehirin hiçbir katkısı yoktur, inşallah işletmesini düzgün yaparlar. Prestij projeleri olarak sunulan projeler Özellikle Atatürk Caddesi’nde yapılan düzenlemeler 7 trilyon harcandığı ifade ediliyor. Burası tam bir fiyaskodur. Yağan ilk yağmurda Atatürk Caddesi’ndeki dükkanları su bastı. Vatandaşlarımızın yardımına yine bizim fen işlerimiz koştu. Ama önümüzdeki kış nasıl geçecek bilemiyorum. Çok yazık. Bizim başlattığımız projeleri yaparken bile Soma halkını canından bezdirdiler. Uzun yıllar, aylar, günler süren toz toprak pislik içinde Soma halkını yaşamaya mahkum ediyorlar.”
“Soma’nın geleceğini
engellemeye çalışıyorlar”
Soma’nın geleceğine ilişkin attığımız adımları da engeller pozisyondalar. Ak parti hükümeti nüfusu 20 binin üzerindeki yerlere doğalgaz götürmeyi öngördü ve bununla ilgili BOTAŞ’a görev verdi. Biz BOTAŞ yetkilileriyle irtibata geçtik. Belediye meclisinden gerekli kararı hemen çıkardık. Fakat Büyükşehir Belediyesi şu ana kadar bununla ilgili bir adıkm atmadı. Büyükşehir Meclis gündemine de almadı. Tam tersine önce Büyükşehir Belediye Başkanı ardından da Büyükşehir bürokratlarının gazetelerde açıklamaları yer buldu. Biz kazdırmayız diyorlar. Bu kadar yatırım boşa gitti mi diyorlar. Onları şehrin önünü tıkayan anlayıştan vazgeçmeye davet ediyorum. Yazık olanın ne olduğunu Soma halkı yağan ilk yağmurda gördü. Atatürk Caddesi’ne harcanan 7 trilyona gerçekten yazık oldu. Hemen tedbir almaları lazım. O caddenin sağına soluna en az 1 metrelik yağmursuyu kanalları döşemeden üzerini yapmasınlar. Kimse kimseyi suçlamasın. Elindeki devasa kaynakları yerli yerinde harcama mecburiyetleri var. Bir caddeye 7 trilyon harcıyorsanız bunun altyapısını da yapmanız lazım. Bu insanları bu çağda bu kadar büyük pazaralar harcayıp prestij caddesi diyerek pazarladığınız caddelerde dükkanları su altında bırakmaya mahkum edemezsiniz. Bu hiçbir belediyecilik anlayışına sığmaz. Büyükşehir Belediyesi’nin belediyecilik anlayışı Soma’da belediyeciliği 15 yıl geriye götürdü. Biz bu manzaraları 15 yıl öncesinden hatırlıyoruz. O zaman belediyede kim vardı herkes biliyor, yine Soma’nın caddeleri sokakları kazılıydı. Her yer toz toprak içindeydi, yamur yağdı mı çamur içindeydik. Şimdi yatırım yapıyoruz diye Soma’da belediyeciliği 15 yıl geriye götürdüler. Daha tertipli ve düzenli çalışılması lazım.
HİZMETLER KONUSUNDA ŞİKAYETLER VAR
Belediye hizmetleri konusunda yoğun şikayetler var. Bu şikayetlere bakıtığımız zaman yüzde 99’unun büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda olan hizmetler olduğunu görüyoruz. Bu sıkıntıları geçici de olsa ortadan kaldırmak için çaba sarfediyoruz. Ama biz bir tarafı yaparken hemen arkadan başka bir tarafı bozmak suretiyle başa dönmek zorunda kalıyoruz. Seçimler yaklaşıyor. Tecrübeli bir belediyeci olarak büyükşehir belediyesinde hizmet veren arkadaşlarımıza belediyeci olarak iyi niyetle uyarmak istiyorum. Böyle giderse hüsran olur.

“HALK BUNU YUTMAZ”
Ege Linyitleri İşletmemizin gerçekleştirdiği bir ihale var. Kat karşılığı yöntemiyle yeni bir müessese binası, işçi kardeşlerimizin güvenle oturacağı konutlar akabinde Soma halkının hizmetine sunulmak üzere daireler, dükkanlar ve yeni bir cami. Bununla ilgili de bir bardak suda fırtınalar koparılıyor. Hizmetin önünü kesmek için türlü çeşit yolsuzluk senaryoları yazılıyor. Herkesin önünde üstelik dördüncü kez yapılan bir ihalede yolsuzluk aramak herhalde psikolojik bir sorundan kaynaklanıyor. Ama halk bunu yutmaz. Yatırımcı firmanın yönetim kurulu başkanı bir tanıtım yemeğinde Soma’nın ihmal edildiğini belirtti. Bunu hemen siyasi yönden ihmalliğe dönüştürdüler. Doğrudur bundan 15 yıl önce Soma ihmal edilmişti. Doğru dürüst yolu, altyapısı, hastanesi, adliyesi, yeşil alanı yoktu. Hamdolsun biz o eski dönemin ihmal edilmişliğini ortadan kaldırdık ve kaldırıyoruz. Şirketin yönetim kurulu başkanı arkadaş ticari manada ihmallikten söz etti. Yani Soma’nın bugüne kadar iş alemi açısından ihmalliğini belirtmek istedi. Bunu hemen eski siyasiler evirip çevirdiler.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER