Soma Olay Gazetesi
Sercan Okur

TANSAŞ VE YAĞCILLI

TANSAŞ VE YAĞCILLI
Bu haber 23 Ekim 2018 - 9:54 'de eklendi ve 1.372 kez görüntülendi.

                İhsan Alyanak, nam-ı diğer “Boksör İhsan” 1973 yerel seçimlerinde İzmir Belediye Başkanı seçilir. Seçildikten kısa bir süre sonra, seçim döneminde verdiği sözleri yerine getirebilmek için kolları sıvar. Dönem, ABD ambargosunun ülkemizi ezdiği bir dönemdir. Temel gıda ve tüketim maddeleri çoğunlukla karaborsaya düşmüş, fiyatlar adeta uçuşa geçmiştir. Alım gücünü kaybeden geniş halk kitleleri, temel ihtiyaçlarına dahi ulaşmakta zorluk çekmektedir.

İhsan Alyanak, insanların gıda ve kömür ihtiyaçlarını, hesaplı fiyatlar ile karşılamak üzere tanzim satış formülünü geliştirir. İzmir Belediyesi bünyesinde Tanzim Satışlar Müdürlüğü, kısa adı ile TANSA kurulur.

TANSA’nın ilk mağazası, 1976 yılında Konak’ta açılır. Temel ihtiyaçlarına diledikleri anda ve ucuza ulaşan İzmir halkı; TANSA’ya büyük ilgi gösterir. Karaborsacılardan kurtulan İzmirliler için İhsan Alyanak’ın lakabı artık “boksör” değil, “Halkçı İhsan’dır.”

Soma’nın aydınlık insanları ile meşhur Yağcıllı Beldesi, 1977 yerel seçimlerinde Ali Kır’ı Belediye Başkanı olarak seçer. Belediye Başkanı Ali Kır, 1978 yılında İzmir Fuarını ziyareti sırasında, askerlik yaptığı yerden asteğmeni ile karşılaşır. Bu hoş tesadüf sayesinde Ali Kır, asteğmeninin askerlik görevinden sonra, TANSA’da çalıştığını öğrenir. TANSA’nın verdiği hizmete bizzat şahit olan Ali Kır kolları sıvar ve İzmir Belediyesi ile yapılan görüşmelerin ardından, Yağcıllı’ya TANSA şubesi açılmasına karar verilir.

Yağcıllı Belediye hizmet binası altında bulunan ve bugün muhtarlık olarak kullanılan boş dükkân TANSA’ya tahsis edilir. Belediyeye ait 50 NC minibüs ile satışı yapılacak ilk ürünler getirtilir, sayım yapıldıktan sonra raflara yerleştirilir. Getirilen ürünler, üzerine kar payı eklenmeksizin, maliyetine satışa sunulur. Yağcıllı sakinleri, ilçe merkezinde bile bulunmayan pek çok ürüne oldukça hesaplı fiyatlar ile ulaşır.

50 NC minibüs ile İzmir’den haftalık olarak ürün nakliyesi yapılır.  Civar köylerin sakinleri de alışveriş için Yağcıllı’nın yolunu tutar. Öyle ki Yağcıllı TANSA mağazasının Soma’dan dahi müşterisi olur. Karaborsanın tavan yaptığı, başta gıda olmak üzere pek çok ürünün bulunmadığı o zorlu yıllarda Ali Başkan büyük bir hizmete imza atmış, Yağcıllıyı “halkçı belediyecilik” anlayışı ile tanıştırmıştır.

12 Eylül 1980’de, demokrasi tarihimiz kara bir gün yaşar. Gerçekleşen askeri darbe sonucunda Ali Kır’ın Belediye Başkanlığı sona erer ve Yağcıllı TANSA mağazası kapanır. Yağcıllı TANSA kapansa da, TANSA’nın İzmir’de ki serüveni hızla devam eder. 1986 yılında mağaza sayısı 12’ye ulaşır. Mağaza sayısının artması şirketleşmeyi gündeme getirmiştir. Dönem serbest piyasa rüzgârlarının estiği ANAP dönemidir. İzmir’in ilk Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura döneminde TANSA şirketleşir ve “TANSAŞ” adını alır. İzmir’in dört bir yanında hizmet veren TANSAŞ, Yüksel Çakmur’un Belediye Başkanlığı döneminde ülke geneline yayılan marketler zincirine dönüşür.

TANSAŞ’ın zincirleşme sürecinde Soma Şubesi 2000’li yılların başında Atatürk Caddemizde hizmete açılır. Oysaki TANSAŞ, Soma’da çok daha önce hizmet vermiştir. 1980 askeri darbesi ile kapanan Yağcıllı TANSA mağazası, TANSA’nın İzmir dışında açılan ilk mağazasıdır.!

Serbest piyasanın tek düşüncesi daha fazla kar elde etmektir. Serbest piyasanın kurallarının işletildiği yerde halkçılıktan söz edilmesi mümkün değildir. Ok yaydan çıkmış, TANSAŞ serbest piyasanın ve sermayenin hedefine girmiştir. Çok geçmeden önce şirketin bir kısmı halka açılır ve ardından da şirket Doğuş Grubuna satılır. Vatandaşın temel ihtiyaçlarına kolay ve ucuz ulaşabilmesi için kurulan TANSAŞ artık amacının çok dışında kalmıştır. Sonrasında birkaç kez daha el değiştiren TANSAŞ, tarihin tozlu raflarındaki yerini alır.

İhsan Alyanak’a “halkçı” unvanını kazandıran TANSA, sosyal ve halktan yana belediyecilik anlayışının örnek bir uygulamasıdır. TANSA sayesinde, özellikle yoksul kesimlerin, temel ihtiyaçlarını hesaplı şekilde sağlamaları amaçlanmış ve bu amaca başarıyla ulaşılmıştır. Bugün yoksul kesimlerin yararına olan benzer uygulamalar çok az belediyemiz tarafından uygulanmaktadır.

Maden İş sendikası altında yer alan ve işçilerimizin hesaplı fiyatlar ile faydalandığı market, linyit kapalı spor salonu altında yer alan ve öğretmenlere hizmet veren kooperatif yine 85 evler ve SEAŞ lojmanları içerisinde yer alan tüketim kooperatifleri pek çok Somalının hala hafızasındadır. Çocukluk hatıralarımda önemli bir yer kaplayan saydığım mağazalardan ucuz fiyatlarla alışveriş yapılır, alışveriş bedeli çalışanların maaşlarından kesilirdi.

Bugün dev market zincirleri her yeri işgal etmiş durumda. 100 adımda bir açılan büyüklü küçüklü market şubeleri her şeyden önce bakkallarımızı bence daha da önemlisi toplumsal dayanışmamızı bitirdi. Büyük market zincirlerinin, içinde bulunduğumuz ekonomik olumsuzluklardan faydalanarak fırsatçılık yaptığını, fiyatları hemen nasıl değiştirdiklerini görüyoruz.

Yıllar önce Yağcıllı Belediye Başkanı Ali Kır’ın yaptığını günümüz belediyeleri de yapabilmeli, vatandaşımızın hak ve menfaatleri öncelikli hale getirilmelidir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER