Soma Olay Gazetesi

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ KURSİYERLER BELGELERİNE KAVUŞTU

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ KURSİYERLER BELGELERİNE KAVUŞTU
Bu haber 16 Mart 2013 - 12:07 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ KURSİYERLER BELGELERİNE KAVUŞTU

Soma Mesleki Eğitim Merkezi ile Cumhuriyet Başsavcılığı ortaklığı ile Soma A2 Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’unda tutuklu ve hükümlülere yönelik ‘Örtülü Elektrot Elektrik Ark Kaynak Kursu’ düzenlendi. Kursu başarı ile tamamlayan 8 tutuklu veya hükümlüye belgeleri düzenlenen törenle takdim edildi.

Soma A2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen Kurs Bitirme Belgesi Dağıtım Törenine Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş, Soma Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Soma Garnizon Komutanı J.Yzb.İbrahim Kılınç, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Soma Cumhuriyet Savcısı Muhsin Onay, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Samih İLİ, Soma A2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu idaresinden sorumlu İnfaz ve Koruma Baş memuru M.Ali Nazlım, kurumda görevli infaz ve koruma memurları ve kursu bitiren tutuklu ve hükümlüler  katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Soma Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal’ın konuşması ile devam etti..

Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal konuşmasında; “Bugün burada kurumumuz ile Soma Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün işbirliği ile 15 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen “Örtülü Elektrot Elektrik Ark Kaynak Kursu” na katılan kurumumuzdaki tutuklu ve hükümlülerden kursu başarı ile bitiren sekiz kursiyere belgelerini vermek üzere toplanmış bulunuyoruz. Malumunuz olduğu üzere, kişilerin işledikleri suçlar sebebiyle cezalandırılmalarının ve infaz kurumlarına alınmalarının, caydırıcılık amacı dışındaki, en önemli amaçlarından birisi de ıslah ve topluma kazındırma amacıdır. Bizim bu tür kurs ve faaliyetler düzenlememizin amacı da budur.’ dedi.

‘HİÇ KİMSE EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUM BIRAKILAMAZ’

İnal, “Ülkemizin de taraf olduğu İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme’ye Ek Protokol’ün 2.maddesindeki “Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz.” hükmü, Anayasamızın 42.maddesindeki  “ Hiç kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.” hükmü ve 5275 sayılı CGTİK’nun 75.maddesindeki “Ceza infaz kurumunda bulunduğu süre içinde hükümlüye, kişiliğini geliştirecek, eğitimini güçlendirecek, yeni beceriler elde etmesini, suç işleme eğilimini yok etmeyi sağlayacak ve salıverilme sonrasına hazırlayacak programlar uygulanır.” hükmü ile Adalet Bakanlığı’nın bu husustaki yönetmelik ve genelgeleri uyarınca ülkemizdeki tüm infaz kurumlarında olduğu gibi kurumumuz tarafından da kurumda barındırılan tutuklu ve hükümlülere yönelik kişiliklerini geliştirecek, yeni beceriler elde etmelerini, suç işleme eğilimlerini yok etmeyi sağlayacak ve salıverilme sonrasında toplumla kaynaşmalarını ve geçimlerini sağlayabilmelerini temin açısından bu tür kursların düzenlenmesi planlanmıştır. Bu planlama kapsamında Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün katkıları ve görevlendirdiği iki öğretmenimiz aracılığıyla yukarıda anılan tarihler arasında bu kurs düzenlenerek başarı ile bitirilmiştir. Bunun dışında yine kurumumuz tarafından  “Sıhhi Tesisatçılık” kursu açılmış olup halen devam etmektedir. Ayrıca İlçe Müftülüğü’nce görevlendirilen din görevlileri tarafından her hafta isteyen tutuklu ve hükümlülere din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri verilmekte olup, açık lise, açık öğretim fakültesi, üniversite sınavları, kamu personeli seçme sınavı vb. sınavlara katılmak isteyen tutuklu ve hükümlülerimize de bu sınavlara katılmalarına izin verilmekte olup katılmaları için gerekli imkanlar sağlanmaktadır.

Bu vesileyle; kursu başarı ile bitiren  tutuklu ve hükümlüleri tebrik eder,kendilerine başarılar dilerim. Kursiyerler dahil tüm tutuklu ve hükümlülerimizin kurumumuzda kaldıkları süre boyunca sağlıklı ve sorunsuz bir infaz süreci geçirmelerini, tahliyelerinden sonraki yaşamlarında da aileleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmelerini temenni ediyorum. Bu kursun yürütülmesinde büyük emekleri geçen Soma Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Samih İli ile aynı merkezde görevli öğretmenler Mustafa Barut ve Sunullah Güneş’e kurumumuz adına teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.” dedi.

Konuşmasının ardından Başsavcı İnal, kursa katkıları olan Soma Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Samih İli ile aynı merkezde görevli öğretmenler Mustafa Barut ve Sunullah Güneş’e teşekkür belgelerini verdi. Daha sonra kursa katılıp başarılı olan tutuklu ve hükümlülere kurs bitirme belgeleri Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş, Soma Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Soma Garnizon Komutanı J.Yzb. İbrahim Kılınç, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Cumhuriyet savcısı Muhsin Onay ve İnfaz ve Koruma Baş memuru M.Ali Nazlım tarafından verildi. Kurum tarafından konuklara yapılan ikramın ardından tören sona erdi.

cezaevi kurs 4

cezaevi kurs 3

cezaevi kurs 2

cezaevi kurs 1

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER