istanbul escort

Soma Olay Gazetesi
Şeref Öksum

DUMANSIZ HAVA SAHASIMI DEDİNİZ !

DUMANSIZ HAVA SAHASIMI DEDİNİZ !
Bu haber 25 Ekim 2019 - 11:37 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.

  Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli gönül dostlarımın ve değerli okuyucularımın olması dileği ile hepinize güzel bir hafta geçirmenizi diliyorum.

   Değerli dostlar, sevgili arkadaşlar, 1996 yılında yürürlüğe giren ve çoğu kez duvarlarda gördüğümüz 4207 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun” ile Sağlık, eğitim-öğretim ve kültür hizmeti veren yerlerde, kapalı spor salonlarında,

Kamu hizmeti yapan kurum ve kuruluşlardan beş veya beşten fazla kişinin görev yaptığı kapalı mekanlarda, tütün ve tütün mamullerinin içilmesi yasak olarak  yayınlanmıştır.

 Geçen ay içerisinde dumansız hava sahası kapsamında özel araçlarda da sigara içme yasağı  da getirildi. Peki sizce  yasaklanan dumansız hava sahası denetim ve kontrollerinin varlığına  inanıyor musunuz , tabii ki  hayır, size göre de “Evet “ olduğunu veya evet diyeceğinizi düşünmüyorum.

  Tütün mamullerinin zararlarının önlenmesi  kanunun yürürlüğe girmesinden dolayı sadece şehirler arası otobüsler ile bazı kamu kurumların dışında uygulanan pek  mekan da maalesef yok denilecek kadar az diyebiliriz.

   Geçenlerde zaman zaman uğradığım önemli bir kamu kuruluşunda “ Dumansız Hava Sahası”  diye güzel bir mekanda  sigara izmaritleri ve çöp yığınlarını görünce gerçekten şaşırdım, şaşırmamanın ana nedenlerden bir tanesi de bu kuruluşun  adı geçen yasağa uyması gereken kuruluşların ilk sıralarında yer aldığından dolayıdır. Aslında  görmek istemediğimiz  bu görüntüyü de resimledim ama şimdilik beklemede kalmasını daha uygun bulduğumu belirterek daha sonraya bırakıyorum.

 Sevgili okurlarım, bakınız bu tütün tüketimi nedeni  ile  atmosfere yılda yaklaşık 2,6 milyar kilogram karbondioksit, 5,2 milyar kilogram da metan gazı salındığını ve bu zehirli partiküllerin, havada saatlerce asılı kalarak havanın kalitesini düşürdüğü yetkililer tarafından defalarca dile getirilmiştir. Yine denizlere atılan çöplerin % 73 ünü sigara izmaritleri oluşturmaktadır, orman yangınlarının büyük çoğunluğunun da tütün kullanımı kaynaklı olduğunu ve her yıl dünya genelinde 17 bin insan ve sayısız canlının sigara yüzünden meydana gelen yangınlar sonucu hayatını kaybettiğini belirtilmektedir. Bu bağlamda malumlarımız olduğu üzere Somamız hava kirliliği yüzünden zor günler geçiren ve astım hastalığı ile kanser vakalarının çok görüldüğü  önemli yerleşim yerlerinden birisidir. En çok bizlerin sigara yasağına ve dumansız hava sahası uygulamasına dikkat etmesi gerekirken  belki de en dikkatsiz yasayanlardan birisi de bizleriz.

   Değerli arkadaşlar açık ve net ifade etmeliyim ki, kamuya açık kapalı mekanlarda sigara içilmesi yasağına tam olarak uymuyoruz. Şimdiye kadar sigara yasağına uymayanlara kesilen ceza miktarı nerede yok denecek az ve komik durumdadır. Sigara satışlarındaki ihlaller  devam etmektedir. Bir çok Kamu kuruluşlarında olması gereken sigara odalarının dışarısında veya balkonlarında sigara içilmekte olup, diğer insanlar pasif içici durumuna düşürülmektedir.

   Sigara yasağı konusunda radikal kararların bir an önce hayata geçirilme zamanı geçmektedir. Kamu binalarında ve diğer özel işletmelerdeki sigara denetimleri etkin olarak rutin şekilde denetlenmelidir. Sigara yasağına öncelikle bu konudaki örnek alınacak kişiler, yöneticiler yasağa ivedilikle uymalıdır. Burada hiç kimse sadece kendi havasını kirletmekle kalmayıp, diğer insanlarında yaşam alanlarında müdahil olmaktadır. Sigara tiryakileri kendi keyifleri için aile bireylerini, iş arkadaşlarını içtikleri sigaranın dumanı ile zehirlemektedirler.  Başta devlet sorumlularımız olmak üzere, eğitimcilerimize, halkımıza, yazılı ve görüntülü medyamıza, bu ölümcül alışkanlıkla mücadele konusunda büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir

  Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sevgi ile kalın, sağlıklı dumansız hava sahasına erişebilir yaşam alanlarına kavuşarak yaşayın.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

paykasa bozum