"TEK AMAÇLARI SOMA ÜZERİNDEN ÜLKEYİ KARGAŞAYA GÖTÜRMEK" | Soma Olay GazetesiSoma Olay Gazetesi

5 Aralık 2020 - 02:47
Avatar

Web Editörü / Reklam Müdürü 0236 612 96 40 / O544 304 6264 sbaybure@hotmail.com

Şuayip BAYBURE

“TEK AMAÇLARI SOMA ÜZERİNDEN ÜLKEYİ KARGAŞAYA GÖTÜRMEK”

“TEK AMAÇLARI SOMA ÜZERİNDEN ÜLKEYİ KARGAŞAYA GÖTÜRMEK”
Son Güncelleme :

27 Ekim 2020 - 23:50

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul Soma’daki tüm şube yöneticilerinin de katıldığı basın açıklamasında gelin ELİ’yi eski günlerine kavuşturalım diyerek,  “Maden işçisine zerre kadar hayrı olmayan hayır tarafında bezi olmayan KÖKÜ DIŞARIDA isimleri sahte seyyar provakatörler ikide bir bu meydanda boy gösteriyorlar. Tek amaçları Soma hassasiyetleri üzerinden ülkeyi kargaşaya götürmek. Ekmeye çalıştıkları nifak tohumları tutmadı tutmayacak.” dedi.

Cengiz Topel Meydanı’ndaki basın açıklamasına Genel Merkez yöneticilerinin yanısıra Ege Bölgesi Şubesi, Soma(Kamu) Şube, 1 nolu ve 2 nolu şube başkanları ile yöneticileri katıldı.

Genel Başkan Nurettin Akçul, “Sözlerime başlamadan önce Maden kazalarında hayatını kaybeden tüm maden şehitleirni fahmetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum.Soma’yı karartarak kaos ortamı yaratmaya çalıştılar.

Bu havzada 13 bine yakın madenci geçimini sağlamaktadır. Bölgenin ekonomik çarkı çoğunlukla bunun üzerinde işliyor. Biz Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak bölgeye daha çok yatırım daha çok istihdam dedik. Çalışan üyemiz olsun olmasın tüm çalışanların kazançlarının daha da artması için elimizden gelen çabayı gösterdik. Soma faciasının yol açtığı maddi madevi yıkımların telafisi için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. En son örneği kapandı kapanacak denen Soma Kömürlerinin bugün geldiği nokta. 2500 çalışanın geriye dönük tüm alacakları ödendi. Çok başarılı bir toplu iş sözleşmesine imza atarak hak ettikleri ücrete kavuştular. TKİ’ye bağlı ortaklık şirketi olan Anadolu Madencilik üzerinden çalışmaya devam ediyorlar.

Olup biten bazı gelişmelerde bizi üzmektedir. Ege Linyitleri havzanın madencilik hafızası ve onurudur. Bu işyerinde istihdamın arttırılması ve çalışma alanının gelişmesi gerekirken maalesef tersine uygulamalar oluyor. Soma halkı Ege Linyitleri İşletmesini böyle görmek istemiyor. Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak yetkililere buradan tekrar hatırlatıyoruz. Gelin Ege Linyitleri İşletmesini hep birlikte eski günlerine kavuşturalım.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak 70 yıllık geçimişimizle gurur duyuyoruz.

Biz; seviyesi olmayan, karşılığı olmayan, meştuiyeti olmayan, gerçekliği olmayan söylemlerle sizlerin karşısına çıkamayız. Bundan da hicap duyarız. Maden işçisine zerre kadar hayrı olmayan hayır tarafında bezi olmayan KÖKÜ DIŞARIDA isimleri sahte seyyar provakatörler ikide bir bu meydanda boy gösteriyorlar. Tek amaçları Soma hassasiyetleri üzerinden ülkeyi kargaşaya götürmek. Ekmeye çalıştıkları nifak tohumları tutmadı tutmayacak. Buna ne Soma ne de yöre halkı izin vermedi vermeyecek. Soma – Akhisar – Kınık – Savaştepe – halkı huzur istiyor. İşsizlerine iş istiyor. İşte Türkiye Maden İşçileri Sendikası da bu uğurda tüm imkanlarını seferber ediyor. Bunu yaparken de sükunetini korumaya devam ediyor. Bu meydanda toplanıp babalarınızın dedelerinizin sırtında harç taşıyarak, kıt kaynaklarıyla bağışladıkları paralarla meydana getirdikleri şu devasa sendika binasının önünde bize renk vermeye çalışanlara söyleyecek çok sözümüz var. Rengimiz açık ve nettir. Bu konuda nbeyanlarda bulunmak kimsenin haddine değildir. Ay yıldızlı Türk Bayrağınınn rengi ne ise bizim rengimizde odur. Rengimiz vatandır, Millettir. Alın teridir. Bunun dışındaki yakıştırmalar kin ve öfkesine yenik düşenlerin ihanet kusmuklarıdır.

Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da işçilerin çıkarları neredeyse biz oradayız. Eylemse eylem, hemde sonuna kadar. Yatağan’da yazılan 447 günlük direnide kimse unutmasın.Ama kimse de bizden ülkeyi Maden İşçisini zora sokacak çıkışlar beklemesin. Emekçinin sırtından siyaset yapmayı hiç beklemesin. Şu da unutulmasın ki; haklı taleplerimizi kulak arkası edenler, görmezden gelenlere söylenecek çok sözümüz olacaktır.Sözlerimin sonunda diyorum ki;Uyar Madencilik vardı hepimizin bildiği, kuralsız güvencesiz, çalıştırmalarıyla herkesin bildiği bir işyeriydi. Adeta ölüm ocağına dönmüştü. Sonunda MİGEM tarafından kapatıldı. Çalışanlarda böylece işlerini kaybettiler. 6 yıldır kıdem tazminatlarının ödenmesine ilişkin çabamız devam ediyor. Bu güne kadar bir sonuç alınamadı. Bu mağduriyet her türlü istismara açık hale geldi.

Geldiğimiz noktada görünen odur ki bu işin tek çözümü T.B.M.M’nin yağacağı yasal bir düzenleme gerektiriyor. Kimse topu taca atmasın. Enerji bakanlığı bürokratları bu konuda çaresiz durumdalar. Mutlaka yasal düzenleme gerekiyor. Siyasi Parti guruplarına Manisa Milletvekillerinin tamamına çözüm önerilerimizi yazılı olarak bildirdik. Bu işin peşini bırakmadık. Sonuna kadar da takipçisi olacağımızdan herkes emin olsun.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.